Yeni İzmir inat kurbanı

 

Valiliğin açtığı dava ile yürütmesi durdurulan Yeni Kent Merkezi planı konusunda Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü’nün olumsuz rapor verdiği, planın iptal edilebileceğini söylediği ortaya çıktı

<Yenigün> 09.04.2007{nomultithumb}
İzmir’i Manhattan yapacak proje şeklinde sunulan Ahmet Piriştina’nın rüyası Liman Arkası, Yeni İzmir ve Yeni Kent Merkezi olarak tanımlanan projenin, bir yıl önce Valilik tarafından açılan davayla yürütmesi durduruldu. İzmir’e 30-50 milyar dolar arası yatırım çekmeyi hedefleyen projede yürütmeyi durdurma kararının perde arkasında ilginç bir gerçek gün yüzüne çıktı. 2003’te Piriştina döneminde yürürlüğe giren ancak uygulanmayan planda başkanlık önergesiyle yoğunluğu arttıran Başkan Aziz Kocaoğlu’nun bu konuda bürokratlarını bile dinlemediği, Nazım İmar Şube Müdürlüğü’nün Kocaoğlu’nun savunduğu plana karşı rapor sunduğu orktaya çıktı.
Bürokrat raporuna rağmen
İzmir Eski Valisi Oğuz Kağan Köksal’ın yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle yargıya taşıdığı Yeni İzmir Planı’nda tek sorumlunun 13.02.2006 tarihinde Belediye Planlama Şube Müdürlüğü’nün üst düzey 4 bürokratının olumsuz raporuna rağmen konuyu başkanlık önergesi olarak meclise taşıyan Başkan Aziz Kocaoğlu olduğu ortaya çıktı.  Nazım Plan Şube Müdürlüğü bürokratlarının Başkan Aziz Kocaoğlu’na ‘Revizyon plan olmaz’ şeklinde özetlenen raporunda İzmir Valiliği’nin dava konusu yaptığı ‘Yoğunluk arttırılırken bölgedeki sosyal donatı alanı, otopark ve yeşil alan ayrılmaması konusu da bulunuyor… 
Dört bürokratı uyardı
1/5000 Ölçekli Yeni Kent Merkezi Nazım İmar Planı Revizyonu hakkında plan raporu adı altında hazırlanan ve Başkan Aziz Kocaoğlu’nu inşaatların tabandaki ve yükseklikteki yoğunluğu konusunda uyaran rapor, Büyükşehir Belediyesi Nazım Plan Şubesi’nde görevli Sevimser Çağlayan (Şef) ve Şehir Plancıları Serhat Göktay, Dilek Alişan ve Beril Özalp’in imzasıyla Başkan Kocaoğlu’na verildi.  
18.05.2005 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AKP’lilerin de oylarıyla kabul edilen ve ‘Köşe döndüren planlar’ olarak tanımlanan Yeni Kent Merkezi Planı’nda Ahmet Piriştina döneminde 3 emsal olan kat yükseklikleri 4’e 3.5 olan bölgeler de 4.5 emsale yükseldi. Taban alanında da inşaat yoğunlukları yüzde 10 oranında arttırıldı.
1.5 milyon metrekarelik rant
İzmir’i gökdelenleriyle ünlü Manhattan gibi yapacak proje olarak sunulan ancak 2003 planının revizyonunda imar yasasının ihlal edildiği gerekçesiyle Valilik tarafından dava konusu yapılan alanda Başkan Aziz Kocaoğlu’nun inşaat yoğunluğunu yaklaşık 1.5 milyon metrekare arttırdığı ortaya çıktı. Yapılan değişiklikle Ahmet Piriştina’nın uluslar arası proje yarışmasıyla hazırladığı planda 4.864 milyon metrekare olan inşaat alanı 6.3 milyon metrekareye ulaştı. Aradaki 1.5 milyon metrekarelik artış ise bölgede arazisi olanlarla, yatırım yapmayı düşünen müteahhitlere yaramış oldu.
Başkan, “Ben yaptım” demişti
Valiliğin 8 ay önce açtığı davanın ardından Yeni İzmir Planı’nı savunan Kocaoğlu, “2003’te verilen inşaat yoğunluğu ile bu alanın yatırımcı çekmesi mümkün değildi. O nedenle yoğunluğu arttırmayı düşündük. Bu fikir bana aitti” diye konuşmuştu.
Amaçlarının Yeni Kent Merkezi’ne yatırımcı çekip İzmir’e 30-40 milyar dolarlık yatırımcı çekmek olduğunu her fırsatta dile getiren Başkan Kocaoğlu, “Bu planın arkasındayım” diyerek savunmuştu. Bölgede Gökdelen yapmak için bekleyen yatırımcılar ise yasanın açıkça ihlal edildiği uygulama nedeniyle başkan Kocaoğlu’nu suçluyor. Liman’dan Karşıyaka Turan’a kadar olan 550 hektar alanda projesi hazır 10’un üstünde Gökdelen’in projesinin iki yıldır beklediği belirtiliyor.
İki plan arasındaki farklar
                                                                Eski Plan :                    Yeni Plan :
MİA (Merkezi İş Alanları)        Zemin:             0.30                             0.45
                                           Yükseklik:        3.5                               4.5
Turizm+Ticaret+Kült. Alan:      Zemin   :         0.35                             0.50     
                                           Yükseklik:        3.5                              4.5
Turizm-Ticaret (Turan Mh)       Zemin:            0.35                            0.50
                                           Yükseklik:        3.5                              4.5
Turizm+Ticaret (Salhane)       Zemin:             0.25                            0.40
                                          Yükseklik:         3.0                              4.0
Özel Proje Alanları:               Zemin:              0.35                            0.50
                                         Yükseklik:          3.5                              4.5
Şark San.ve TCDD Bölgesi     Zemin:              0.35                            0.50
                                               Yükseklik:        3.0                              4.0
Bu noktaya nasıl gelindi?
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina Liman Arkası’ndan Karşıyaka Turan’a kadar 550 hektarlık Yeni Kent Merkezi’yle ilgili 2002 yılında mali boyutu 1 trilyonu bulan bir Uluslar arası Proje Yarışması düzenledi. 2003’te mecliste kabul edilen plan, itirazlar yüzünden uzun süre uygulanamadı. 2004’te Piriştina’nın ani ölümü sonunda dümene geçen Kocaoğlu, uzun süre incelediği planda inşaat yoğunluğunu arttırma yolunu seçti. Söz konusu bölgeyi cazibeli hale getirmek ve bu alandaki inşaat koşullarının Piriştina’nın verdiği 3.5 emsal yoğunlukla zor olduğunu savunan Kocaoğlu, bu konudaki düşüncelerini, “Yoğunluğu arttırmak benim fikrimdi. Başka türlü bölgeye yatırımcı çekemezdik’ sözleriyle dile getirmişti. Geçen yıl inşaat yoğunluğunu yüzde 30-50 arasında arttıran Kocaoğlu aynı oranda sosyal donatı alanı yeri ayırmayınca İzmir Valiliği tarafından plana dava açıldı. Valiliğin gerekçesi ile imar yasasının açıkça ihlal edilmiş olmasıydı.