Yeni İzmir imar planı mahkemeye gidecek

DSP’liler, Turan- Alsancak Limanı arasında projelendirilen Yeni İzmir Planı’na itiraz etti. Konuyu yargıya taşıyacaklarını açıkladı
 
10.03.2006 Milliyet-EGE

Yeni İzmir Kent Planı’ndaki yoğunluk artışı değişikliği tartışma yaratacak. DSP’liler, bölgede Çin Seddi’ne benzer betonlaşma oluşacağını belirterek plana dava açmaya hazırlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde 13 Mart günü oylanacak olan Turan- Alsancak Limanı arasındaki 550 hektarlık alanı kapsayan Yeni İzmir Planı mahkemelik oluyor. Planı ilk yapan 2003 yılı Büyükşehir Belediye Meclisi ve İmar Komisyonu’nun üyesi DSP Konak İlçe Başkanı Nuri Erdumlupınar, inşaat yoğunluğunun iki kat artması, yeşil alanların ise azalmasına tepki gösterip, önce askı süresinde itiraz edeceklerini, daha sonra iptali için dava açacaklarını söyledi.

Çin Seddi gibi olacak
Dumlupınar, "Biz plana değil yoğunluk artışına karşıyız. Sadece yükseklik artırsalar sorun olmazdı. Ancak kullanım alanıyla birlikte emsali de arttırıyorlar. Yüzde 50 oranında artış var. Bu bölgede Çin Seddi gibi betonlaşma oluşacak. Yeşil alanlar böylece azalacak. CHP ve AKP’liler İmar komisyonunda kabul etti. Meclis’te de aynısı yaşanacak. Biz rahmetli başkan Ahmet Piriştina dönemindeki planların arkasındayız. Plana askı süresinde itiraz edecek, sonuç alamazsak dava açacağız" dedi.
Öte yandan minumum 5 bin metrekarelik parsel büyüklüğü sınırlaması da bazı tek başına yapılanma gerçekleşemeyecek parsellerde plan notuna eklenerek düşürüldü. Komisyon raporu, 13 Mart Pazartesi günü yapılacak meclis toplantısında oylanacak

Şehir plancılarına hiç sorulmadı

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Tolga Çilingir: Bizden bu konuda herhangi bir görüş alınmadı. Yaklaşık 1.5 milyon metrekare inşaat alanı artışı olacağını duyunca bilgi almak için Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile biraraya geldik. Projeleri gördükten sonra konuyla ilgili kesin kararımızı açıklayacağız. Çünkü, gerekli altyapı donanımlarının sağlanması gerekir. Yollar, yeşil alan ve otopark ihtiyacı konusunda gerekli önlemlerin alınıp alınmadığını inceleyeceğiz.