Yeni planlamada EXPO’ya yer yok

İnciraltı’nın koruma amaçlı taslak planı belli oldu. İzmir’in de talip olduğu EXPO için yer ayrılmadı

UTKU BOLULU İzmir DHA 22.03.2007{nomultithumb}

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İncialtı Koruma Amaçlı İmar Planı genel ilkelerini ve arazi kullanım kararlarını açıkladı. Taslak planda, henüz Dışişleri Bakanlığı resmiyet kazandırmadığı için EXPO alanına yer ayrılmadı.
Bölge için öngörülen planda, termal tesisler, oteller, tatil köyleri, kongre merkezi, günübirlik işletmeler, eğlence ve ticaret alanları ile konut alanları için yer ayrıldı.
İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde yapılan toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü Planlama Daire Başkanı Adnan Aslan, Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, bölgedeki mülk sahipleri, resmi yetkililer, meslek odaları temsilcileri, siyasi parti yöneticileri katıldı.
Planın temel ilkeleri ve kullanım kararlarını açıklayan Aslan, her arazi sahibinden yüzde 40 oranında kamu hizmeti için alınacak ortaklık payını, İnciraltı Kent Ormanı karşısındaki alanda topladıklarını söyledi. Bu payı açık ve yeşil alanlar olarak planda işaretlediklerini dile getiren Aslan, yolları da kamulaştırma yapmadan, ortaklık payı içerisinden çözeceklerini açıkladı.

Çalkaya: Kent bitti
Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, kentin bittiğini, ama istihdam sorununu çözecek bir bölgede çözümsüzlüğü ön planda tutmamak gerektiğini belirterek şöyle dedi:
''Hem yeşili koruyan hem arazi sahiplerine haklarını veren planlama yapmak mümkündür. Hem günübirlik eğlence hem de uluslararası rekabete girecek turistik tesisler İnciraltı’nda yapılabilir. Önemli bir yatak kapasitesi artışı sağlanabilir.''