Yeni kuyulara 1.2 milyon YTL

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi ortaklığında kurulan İzmir Jeotermal Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş, Seferihisar'daki jeotermal sahasını Maden Tetkik Arama Enstitüsü'nden (MTA) 49 yıllığına devralmasının ardından yatırım çalışmalarına hız verdi.
Şirket, Seferihisar jeotermal sahasının devri için yaptığı 3 milyon YTL'lik sermaye artırımının 1.2 milyon YTL'sini bölgede yapılacak çalışmalar için kullanacak. Jeotermal sahası devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından bölgeye yapılacak yatırım çalışmalarına hız verildiği belirtilerek, 3 milyon YTL sermaye artırımının 1.8 milyon YTL'sinin MTA'ya yapılacak ödeme olarak, kalan 1.2 milyon YTL'nin de yeni kuyuların açılmasına, saha rezervinin tespitine, etüt ve fizibilite çalışmalarına tahsis edilecek.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeni kuyuların faaliyete geçirilmesiyle bölgenin büyük bir dinamizm kazanacağını ifade etti.
Sermaye artırımı sonucunda gerçekleştirilecek 1.2 milyon YTL'lik yatırımın, ana yatırım için alt yapı çalışması niteliğinde olduğunu, sahada hayata geçirilmesi planlanan elektrik üretimi, termal turizm, konut ısıtma ve seracılık projeleri için ise tahmini olarak 28.7 milyon YTL yatırım yapılmasının planlandığını bildiren Kocaoğlu, sermaye artırımıyla hız verdikleri çalışmaların, Seferihisar, Bademler, Gümüldür, Ürkmez ve Doğanbey bölgelerindeki turizm, otelcilik ve seracılık faaliyetlerine de büyük katkılar sağlayacağını kaydetti.
HaberEkspres – 28.05.2007{nomultithumb}