Yeni Kent Merkezi onaylandı

Konak ve Karşıyaka meclisleri, 550 hektarlık merkezin kendi sınırlarında kalan revizyon imar planlarını onayladı

SÜLEYMAN SAĞAT (Yeni Asır – 05.10.2007{nomultithumb})

Konak ve Karşıyaka Belediye meclisleri, Alsancak liman arkasını ve Salhane ile Turan bölgesini içine alan Yeni Kent Merkezi'nin revizyon imar planını onayladı. Böylece, İzmir Valiliği'nin plandaki yoğunluk artışına karşın sosyal donatı alanlarının aynı oranda arttırılmamasını gerekçe göstererek yaptığı itiraz sonucunda mahkeme kararıyla emsali 4-4.5'tan 3-3.5'a düşürülen 550 hektarlık Yeni Kent Merkezi'nin önü açıldı. Konak ve Karşıyaka Belediye Meclisi'nde oybirliğiyle alınan kararın ardından gökdelenlerin, otel, iş merkezi ve eğlence tesislerinin yapımının önünde engel kalmadı.
Konak Belediye Meclisi 550 hektarlık alanın kendi sınırlarında kalan 285 hektarlık bölümünün revizyon planının onayladı. Belediye Başkanı Muzaffer Tuncağ, çok önemli bir karar aldıklarını belirterek, "Kasım ayına kadar zamanımız olmasına karşın kararı hemen alıp yatırımcıların önünü açmak istedik" dedi. Bürokrat ve meclis üyelerinin geceli gündüzlü çalışılması sayesinde planı onay aşamasına getirdiklerini belirten Başkan Tunçağ, "Öneriler ise uygulama planlarında ele alınacaktır. Zor bir plan. Günledir tartışıyoruz. Teknik arkadaşlarımıza ve İzmir adına teşekkür ediyorum" dedi. Bu arada iptal edilen planlada yeşil alan olarak belirlenen Ege Mahallesi özel planlama alanı olarak belirlendiği görüldü.
AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Ali Çavuş ise, planın oluşturulmasında endişeleri bulunduğunu anımsatarak, bunun bir kısmının karşılandığını söyledi. Planda limanın yat turizmine yönelik düşünüldüğünü belirten Çavuş, "Planda limanın başka bir alana taşınması öngörüldüğü için depolama alanları gözükmüyor. Uygulama aşamasında bunlar dikkate alınmalıdır. En kötü plan plansızlıktan iyidir. Olumlu oy vereceğiz" diye konuştu.

Birçok tesis olacak
Karşıyaka Belediyesi'nde de imar planı oybirliğiyle kabul edildi. Turyağ ve Petrol Ofisi'nin Kamuya terkli alanlarında resmi tesis ve kültürel amaçlı işletmeler yapılması planlanıyor. Buna göre Salhane'de Anadolu Caddesi ve Manas Bulvarı arasında alanda ticaret, banka işhanı, konaklama ve eğlence tesisleri, hastane ve 3/1 oranında konut yapılabilinecek. Öte yandan Turan Mahallesi sahil kesiminde ise eğlence amaçlı iki katı geçmeyen inşaaatlar yapılabilinecek.
Öte yandan toplantıda EXPO 2015 konusundaki görüşünü dile getiren Belediye Başkanı Cevat Durak, yerel yönetimleri birebir ilgilendiren bu konuda kendilerinin neden fikrinin sorulmadığına anlam veremediğini belirtti.