Yeni iki ilçenin sınırları çizildi

Yeni iki ilçenin sınırları çizildi

Karabağlar, 54 mahalle ve 2 köy; Bayraklı ise 23 mahalle ve 2 köyden oluşturuldu. Üçkuyular Konak'tan Manavkuyu Bornova'dan koparılıyor

 

NİHAL AŞKIN (HABER MERKEZİ)

Bakanlar Kurulu'nda kabul edilen, ancak TBMM'ye gelmeden önce tartışma yaratmaması için ayrıntıları sır gibi saklanan İzmir'in yeni haritasını Yeni Asır ele geçirdi.
İzmir'e, Bayraklı ve Karabağlar ilçelerinin kurulmasını içeren yasa tasarısındaki sınırları öğrenen Yeni Asır, tasarının kabul edilmesi halinde İzmir'in oluşacak yeni haritasını da hazırladı. Şimdilik sır gibi saklanan ve önümüzdeki günlerde TBMM'ye gelmesi beklenen tasarıya göre, Bayraklı 23 mahalle ve 2 köy; Karabağlar ise 54 mahalle ve 2 köyden oluşan birer ilçe haline geldi.

Küçülüyorlar
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yasa tasarısı, İzmir'e Karabağlar ve Bayraklı adında 2 yeni ilçe kurulmasını öngörüyor. Ancak Bayraklı'nın Karşıyaka ve Bornova'dan; Karabağlar'ın da Konak'tan alınacak mahallelerle kurulacak olması nedeniyle doğabilecek tartışmaları önlemek amacıyla ayrıntıları sır gibi saklanan haritayı, Bakanlar Kurulu'nda kabul edildiği haliyle ortaya koyduk. Tasarıya göre, Türkiye'nin en büyük ilçeleri arasında yer alan 848 bin nüfuslu Konak, nüfusunun yüzde 48'sini kaybediyor. Konak 441 bin nüfusa düşerken, Karabağlar ise 407 bin nüfusla İzmir'in ikinci büyük ilçesi oluyor. Karşıyaka ve Bornova'nın sınırlarını da değiştiren Bayraklı ilçesi ise, Bornova'dan 3 mahalleyi, Karşıyaka'dan ise 20 mahalleyi alıyor. Bayraklı ilçesi yaklaşık 290 bin dolayındaki nüfusu barındıracak bir ilçe haline geliyor.

Bölünecekler
Bornova'nın yaklaşık 100 bin nüfusa sahip 3 mahallesi, Bayraklı ilçesine dahil edilecek. Manavkuyu, Mansuroğlu ve Osmangazi'nin Bayraklı sınırlarına girmesiyle Bayraklı, Bornova'nın ortalarına kadar girmiş olacak. Özellikle CHP oylarının çok yüksek olduğu bu mahallelerin Bornova'dan ayrılmak istemediği belirtiliyor. Öte yandan yıllardır ilçe olma mücadelesi veren Bayraklı'daki 12 mahalle sonunda bu hedefine ulaşırken, ilçe sınırlarının geniş tutulması Karşıyaka'daki diğer mahallelerin de tepkisine neden oldu. Karşıyaka'daki Postacılar, Soğukkuyu, Onur, Yamanlar, Nafiz Gürman, Gümüşpala, Emek ve Doğançay mahalleleri Bayraklı'ya dahil olmak istemedi.
Karabağlar ise, Konak'tan sonra İzmir'in ikinci büyük ilçesi olacak. Karabağlar'ın güneydeki sınırı Gaziemir'e dayanırken, kuzeyde Konak'ın büyük bir bölümünü içine alacak. Basın Sitesi, Bahçelievler, Poligon gibi mahalleleri de içine alan Karabağlar, Üçkuyular'a kadar uzanacak.

Sıralama değişecek
Henüz TBMM gündemine gelmeyen yasa tasarısının komisyonlardan da aynen geçmesi halinde İzmir'in ilçe sıralamaları da değişikliğe uğrayacak. Nüfusunun yarıya yakınını kaybetmesine karşın Konak, 441 bin dolayındaki nüfusla yine İzmir'in en büyük ilçesi olacak. Konak'ı 407 bin nüfusla Karabağlar, 400 bin nüfusla Buca, 390 bin nüfusla Bornova izleyeck. İkincilik koltuğunu kaybedecek olan Karşıyaka, 310 bin nüfusla 5. sıraya gelireyecek. Bayraklı da 290 bin nüfusla Karşıyaka'ya yaklaşacak.

Fahrettin Altay Karabağlar'ın
Mahalleler: Fahrettin Altay, Üçkuyular, Esentepe, General Kazım Özalp, Muammer Akar, Poligon, Şehitler, Esenyalı, Metin Oktay, Basın Sitesi, Maliyeciler, Salih Omurtak, Arap Hasan, Esenlik, Reis, Bahçelievler, Doğanay, Bahar, Kazım Karabekir, Çalıkuşu, General Asım Gündüz, Osman Aksüner, Tahsin Yazıcı, Aşık Veysel, Sarıyer, Bozyaka, Uğur Mumcu, Sevgi, Limontepe, Ali Fuat Erdem, Gazi, Özgür, Yüzbaşı Şerafettin, Cennetçeşme, Yurtoğlu, Devrim, Abdi İpekçi, İhsan Alyanak, Peker, Aydın, Yunus Emre, Selvili, Kibar, Ali Fuat Cebesoy, Umut, Refet Bele, Karabağlar, Adnan Süvari, Bahriye Üçok, Cennetoğlu, Günaltay, Barış, Gülyaka, Uzundere.
Köyler: Tirazlı ve Kavacık.

Doğançay Bayraklı'ya
Mahalle: Manavkuyu, Mansuroğlu, Osmangazi (Bornova'dan), 75. Yıl, Alpaslan, Cengizhan, Refik Şevket İnce, Muhittin Erener, Fuat Edip Baksı, Çiçek, Tepekule, Bayraklı, Çay, Adalet, Turan, Postacılar, Soğukkuyu, Onur, Yamanlar, Nafiz Gürman, Gümüşpala, Emek, Doğançay (Karşıyaka'dan)
Köyler: Sancaklı ve Yamanlar.

Yeni Asır / 22.02.2008