Yeni fuara ara çözüm

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir’deki yeni fuar alanında, kamulaştırma bedeline itiraz eden arazi sahiplerinden, hakları saklı kalmak kaydıyla inşaat için izin istiyor
Başkan Aziz Kocaoğlu, Gaziemir’deki yeni fuar alanındaki tıkanıklığı aşabilmek için  bazı arazi sahiplerinden muvaffakatname (İzin verildiğine ilişkin üzerinde bilgi bulunan yazılı belge) istediklerini, İzmir’de gelişen fuarcılık anlayışının bu projenin hayata geçirilmesiyle sağlanabileceğini söyledi. Gaziemir’de yapılacak olan yeni fuar alanı için kamulaştırma çalışmalarının sürdüğünü, arazi sahiplerinin bedel arttırımı davası nedeniyle istenilen ilerlemenin sağlanamadığını belirten Kocaoğlu, kamulaştırma için öngörülen fiyata arazi sahiplerinin itiraz ettiğini, yargının uygun gördüğü rakamı ödeyeceklerini ifaderek şu açıklamayı yaptı:’’Projenin zaman kaybetmemesi için arazi sahiplerinin bize bir muvaffakatname vermelerini istedik. Zaten burada bir ev yok, arazi söz konusu. Mahkemeden çıkan parayı ödemek ve yasal hakları saklı kalmak kaydıyla projeyi yapma izni istedik. Zamandan kazanmak istiyoruz. Vatandaşların da hiçbir kaybı olmayacak. Hukukçulardan da görüş alınabilir. Üç dört parsel bize izni verse biz projeyi oturtacağız. Yola başlayacağız, orada işimiz yok, kavşak yapacağız, girişi ayrı olacak. Bu işin 200 küsur dönümü için Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) ile anlaşmış durumdayız. 330 dönümün içinde serpiştirilmiş 100 küsur dönüm var. Ama öyle serpiştirilmiş ki arazi içine, bir tarafında 65 bin metrekareyi kullanamıyorsunuz. Bunların içinde üç tanesi izin versin, 65 bin metrekareyi girip, projeyi yapabiliyorsunuz. Yani hepsinin birden de izin vermesine gerek yok.’’ Mahkemenin vereceği rakama itiraz etmeyeceklerini belirten Kocaoğlu, şöyle devam etti: ’’Bizim asıl amacımız kamulaştırma sorununu aşmak ve bir an önce yeni fuar projesine başlayabilmek. Her geçen gün gelişen fuarcılığı daha da geliştirmek için Gaziemir’de yapacağımız yeni fuar alanına taşınmalıyız. Bu konuda herkes mutabık. Dünya fuarcılığında İzmir’i bir yere getirmek için söz konusu yerde fuar alanı oluşturmamız gerekiyor. Planlama sürecimiz tamamlandı. Yer konusunda herkes mutabık kaldı. Hızla yatırım çalışmalarına devam ediyoruz.’’ İzmir’in fuarlar kongreler kenti vizyonuna katkı sağlamak istediklerini belirten Kocaoğlu, yeni fuar alanı yapımında meydana gelen gecikmenin aşılması için değişik projeler üzerinde de çalıştıklarını söyledi. Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarlarından biri olan Mermer Fuarı’na artık Kültürpark’ın küçük geldiğini, bir an önce yeni fuar alanının bitirilmesi gerektiğini belirten Kocaoğlu, fuarcılığın İzmir’in bir vizyonu olduğunu, bu bilinçle hareket ettiklerini vurguladı.
Fuar alanları ve bu tür sergi alanları büyüdükçe İzmir’de fuarcılığın yanı sıra sektörlerin de büyüyeceğini ve dışa açılacağını belirten Kocaoğlu, yeni fuar alanının bölge ekonomisine de katkı sağlayacağını belirtti. İzmir’in diğer bir vizyonu olan kongreler kenti vizyonuna da yeni fuar alanının katkı sağlayacağını belirten Kocaoğlu, alanda bir kongre salonunun yapımının planlandığını sözlerine ekledi.

HaberEkspres – 13.07.2007{nomultithumb}