Yeni Fuar Alanı’nda uzlaşmaya varıldı

Gaziemir'de 300 bin metrekarelik bölgedeki arsa sahipleri, istimlak davaları sürerken Büyükşehir'e muvafakat vererek jest yaptılar

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır – 05.10.2007{nomultithumb})

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin projesini hazırladığı, Gaziemir'de toplam 300 bin metrekarelik alanda ilk etapta 60 bin metrekarelik kapalı alanı inşaa edilecek "Yeni Fuar Alanı ve Kongre Merkezi"nin kamulaştırma krizi, uzlaşmayla aşıldı. Kamulaştırma bedeli yüzünden belediye ile mahkemelik olan arsa sahipleri, açtıkları davalar devam ederken fuar alanının yapılması için Büyükşehir'e "muvafakat" verdi.
Fuar alanının, 2008'in sonbahar aylarına yetişebileceği ifade edildi. Kamulaştırmadaki gecikme nedeniyle 2008 Nisan'ında düzenlenecek Mermer ve Doğaltaş Fuarı'na yetişme ihtimali kalmadığını belirten Başkan Kocaoğlu, yaklaşık bir yıl içinde alanın faaliyete geçebileceğini bildirdi.

Teşekkür etti
Gaziemir'de kurulması öngörülen Yeni Fuar Alanı'nın bulunduğu bölgede arsaları bulunan gayrimenkul sahipleriyle iyi bir diyalog içinde olduklarını belirten Kocaoğlu, "Bir yandan kamulaştırma bedelleriyle ilgili mahkemeler sürerken, projenin aksamaması, inşaatların başlayabilmesi için bize muvafakat verdiler. Kendilerine minnettarız" dedi. Alınan arsaların toplamının 43 bin metrekareyi bulduğunu belirten Kocaoğlu, ESBAŞ'ın da şirket sermayesine katılacak arazisiyle gerekli 50-60 bin metrekarelik alana kavuştuklarını ifade etti.

Sıra şirkette
Yıl sonuna kadar fuar şirketinin oluşması gerektiğini kaydeden Başkan Kocaoğlu, ortaklık düşündükleri ESBAŞ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası ve özel şirket temsilcileriyle yakında toplantı yapacaklarını söyledi. Kocaoğlu, "Fuarcılığın ilerlemesi için, kent önderleri de katkı koymalıdır" dedi ve şu görüşlere yer verdi:
"Daha önce sözlü destek verenlerle yeniden görüşüp yol haritamızı belirleyeceğiz. İnşatların başlama süreci, kurulacak şirkete bağlı olacak. Eğer, ihale mevzuatına bağlı olmayan kurum ve kuruluşların ortaklığı yüzde 51'den fazla olursa, inşaat ve proje prosedürü hızla tamamlanır. İhale süresi 4-5 ay kısalır. Aksilik çıkmazsa 2009'da kesin biter. Belki, 2008 sonbaharında, programda olmamasına rağmen ekstradan bir Mermer Fuarı ile açılışı yapabiliriz."
Yeni fuar alanının inşaat maliyetinin yaklaşık 50 milyon YTL olacağı tahmin ediliyor.