Yeni fuar alanı sorunu cözüldü

Sezen ÖZSAVRANGİL / İZMİR Akşam – 02.08.2007

Kongre merkezinin de içinde yer alacağı Gaziemir’deki yeni fuar alanının kamulaştırma bedeline itiraz eden ve mahkemeye başvuran arsa sahipleriyle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, arsa sahiplerinden “tüm yasal hakları saklı kalmak kaydıyla” muvafakat istedi. Ege Serbest Bölgesi’nin yanında bulunan 337 bin metrekarelik arazi üzerinde kurulacak yeni fuar alanı ve kongre merkezinin bir an önce kente kazandırılması için “muvafakat formülüne” ihtiyaç duyduklarını belirten Kocaoğlu, “İzmir daha fazla vakit kaybetmesin. Kentin bu yatırıma şiddetle ihtiyacı var. Siz bize proje ve inşaat yapma izni verin. Biz de yargı sonucunda verilecek kararla belirlenen kamulaştırma bedellerini en geç 48 saat içinde hesabınıza yatıralım” diye konuştu.

Kamulaştırma süreci kapsamında, bölgedeki özel araziler için yasalar çerçevesinde bir bedel belirlediğini ifade eden Kocaoğlu, şöyle konuştu:

“Bizim için mülkiyet kutsaldır. Ben gayrimenkul konusunda mağduriyetler yaşamış bir ailenin çocuğu olarak, arazi sahiplerinin hissiyatını çok iyi anlıyorum. Ancak bizim iş anlayışımızda ‘hakkını vereceksin, mağdur etmeyeceksin ve işini iyi yapacaksın’ prensipleri hakimdir. Tüm çabamız İzmir için olsa da mülk sahiplerini kesinlikle mağdur etmeyiz. Ben diyorum ki, tüm haklarınız saklı kalmak kaydıyla, gelin bize muvafakat verin. Mahkeme süreci devam ederken, biz işe başlayıp zaman kaybetmeyelim. Yargının vereceği rakam neyse en geç 48 saat içinde size takdim ederiz.”

İLK İMZA ATILDI

Kocaoğlu, söz konusu alanın dışında kentte daha uygun bir fuar alanı bulunmadığını da kaydetti. Mülk sahipleri, daha sonra konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi. Toplantıya katılan arsa sahiplerinden Necip Özçolak, muvafakatnameyi imzalayan ilk mülk sahibi olurken, diğer mülk sahiplerinin avukatları da olumlu görüş bildirdiler.