Yeni Foça ve Karaburun marinaları ihaleye çıktı

Toplam 7 limanın şartnamesi, 15 Mayıs'tan itibaren DLH Genel Müdürlüğü Liman Yapım Dairesi Başkanlığı'ndan alınabilecek

Ulaştırma Bakanlığı-Demiryolları, Limanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH), aralarında İzmir-Yeni Foça ve Karaburun'un da bulunduğu 7 marinayı, 15 Mayıs'ta ihaleye çıkarıyor. 330 yat kapasiteli Yeni Foça Marinası 35 milyon YTL'ye, 220 yat kapasiteli Karaburun Marinası ise 30 milyon YTL'ye mal olacak. Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak ihaleye katılan firmalar, hem alt yapı olarak adlandırılan liman gövde inşaatını, hem de tekne bakımının yapılacağı ve yatçıların yararlanacağı sosyal tesislerin kurulacağı üst yapı inşaatını gerçekleştirecek. DLH, bugüne kadar 25 yıl olan marina işletme süresini, bu ihalelerde daha cazip kılmak için 30 yıla çıkarmayı planlıyor. Yeni Foça ve Karaburun ile birlikte Kumkuyu, Trabzon, Gazipaşa, Yalova, ve Silivri marinaları da DLH tarafından ihale edilecek.

Dosyalar DLH'da
DLH'nın hayata geçirmeyi planladığı marina projelerinin ihalesi "kapalı teklif alma usulü" ile gerçekleştirilecek. Söz konusu projelere ait ihale dosyaları, 15 Mayıs 2007 gününden itibaren DLH Genel Müdürlüğü Liman Yapım Dairesi Başkanlığı'nda görülebilecek veya bedeli karşılığı aynı yerden temin edilebilecek. Projelere ait teklifler de teklif verme şartnamelerinde belirtilen ihale tarihi ve saatine kadar aynı daireye teslim edilecek. Söz konusu ihalelerde katılımcılardan, 60'şar bin YTL tutarında geçici teminat bedeli alınacak.

Herkes bekliyordu
Özellikle son 5 yıldır yapılması için seri toplantılar düzenlenen Yeni Foça Yat Limanı, sonunda DLH tarafından ihaleye çıkarıldı. 330 yat kapasiteli Yeni Foaç Yat Limanı, bölgeye önemli bir turizm hareketi gelmesine yol açacak. Marinanın 35 milyon YTL'ye mal olması planlanıyor. Şu ana kadar Marinanın yapılacağı alanda hiç bir alt yapı ve gövde inşaatı yapılmadı. Normalde DLH'nın yaptığı alt yapı, gövde ve iskele inşaatlarını, Yeni Foça ve Karaburun marinalarında ihaleyi kazanan firmalar yapacak. İhaleyi kazanan firmalar ayrıca, teknelerin bakım yapıldığı ve yatçıların yararlandığı 20 kalem yapının bulunduğu üst yapı inşaatını da gerçekleştirecek. Yatçıların beklediği bir başka proje olan Karuburun Yat Limanı da, 220 yat kapasitesi ile hizmet verecek. Bu proje de 30 milyon YTL'ye mal olacak.
Konuyla ilgili açıklama yapan İzmir Ulaştırma Bölge Müdürü Ömer Tekin, "Bölgemizde yeni marinalara çok ihtiyaç var. Şu anda Didim'de marina inşaatı sürüyor. Ancak bu yeterli değil. Dünya sularında şu anda 850 bin yat dolaşıyor. Biz payımızı artırabilmenin mücadelesini veriyoruz. Akdeniz'de dolaşan yatları ülkemize çekmeye çabalıyoruz" dedi.

Yeni Asır 09.05.2007{nomultithumb}