Yeni bir Babadağ kurulacak

Denizli Valisi Hasan Canpolat, deprem nedeniyle güçlendirilecek ve yıkılacak okulların belirlendiğini açıkladı.

DENİZLİ’NİN birinci derecede deprem bölgesinde bulunduğunu açıklayan Vali Canpolat, ‘Babadağlılar’ın katkı ve kabulü ile yeni bir Babadağ kurulması yönüne gidilirse, bir afet olmadan tedbir alınabilir’ dedi

CANPOLAT, Babadağ ile ilgili devletin üstünde durduğu konunun Gündoğdu Mahallesi’nin taşınması olduğunu belirterek, ‘Babadağ’ın tamamının afete maruz bölge olarak taşınması söz konusu değildir. Onun yerine binaların güçlendirilmesi yapılacak’ diye konuştu.

Güçlendirilecek ve yıkılacak okullar belli oldu

DENİZLİ Valisi Hasan Canpolat, güçlendirilecek ve yıkılacak okulların belirlendiğini belirterek, bu konuda tüm çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi. Denizli Polisevi’nde vali yardımcıları, kaymakamlar, İl Genel Meclisi Başkanı Halil Pekdemir, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Ali Ulvi Örmeci ve yatırımcı daire müdürlerinin katıldığı değerlendirme toplantısında konuşan Vali Canpolat, Babadağ’ın Gündoğdu Mahallesi’ndeki heyelan tehlikesi ile ilgili gerekli incelemelerin yapıldığını belirterek, ‘Babadağ için şu anda üzücü olarak görülen bu konu, bir fırsat olarak ele alınmalıdır. Babadağlılar’ın katkı ve kabulü ile yeni bir Babadağ kurulması yönüne gidilirse, ilçenin tamamı bir afet olmadan, tedbir almış olacaktır. Babadağ ile ilgili devletin üstünde durduğu konu, Gündoğdu Mahallesi’nin taşınmasıdır. Babadağ’ın tamamının afete maruz bölge olarak taşınması söz konusu değildir’ diye konuştu.

VALİ Canpolat, ‘Valiliğimizin talebi üzerine Pamukkale Üniversitesi tarafından bazı okullarımızla ilgili depremsellik durumunu gösteren raporlar hazırlanmıştır. Bazı okullarımızda risk durumu ve güçlendirme maliyeti dikkate alınarak, okullarımızın boşaltılması kararı alınmıştır’ dedi. Denizli’de yıkım kararı verilen okullar şunlar: Başkarcı Mustafa Kulaklı İ.Ö.O., Eskihisar İ.Ö.O., Göveçlik İ.Ö.O. İmam Hatip Lisesi, Denizli Lisesi C Blok, Yusuf Batur Endüstri Meslek Lisesi, Vali Vefki Ertür Kız Meslek Lisesi. Bu okullarla ilgili olarak tüm çalışmaların yapıldığı, bazılarının yeniden yapılacağı, bazılarının da başka yerlerde eğitim verecekleri belirtildi. Vali Hasan Canpolat 17 okulun güçlendirme projesinin hazırlanacağını, 11 okulda ise detaylı inceleme yapılacağını sözlerine ekledi.

MURAT ACAR

11.03.2007 Star EgE{nomultithumb}