YENİ İZMİR’E 3. KEZ ONAY

UTKU BOLULU İzmir DHA

Büyükşeir Belediye Meclisi, iki kez yargı karanyla iptal edilen, Alsancak-Bayraklı arası Yeni izmir Uygulama îmar Plam'm üçüncü kez değiştirerek, kabul etti. Karar, CHP'li ve Ak Partili üyelerin oybirliğiyle alındı.

İki kez iptal edilen, üçüncüsünün iptali için de dava açılan Yeni Kent Merkezi Planı'nın, Bayraklı'yi kapsayan kısmı, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi 'nde oybirliğiyle onaylandı. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi oturumunda, îmar ve Bayındırlık Komisyonu'ndan oybirliğiyle gelen, Bayraklı Belediyesi'nin uygun gördüğü 1/1000 ölçekli Salhane-Turan Yeni kent Merkezi Uygulama îmar Planı görüşüldü.

İlki 2003 yılanda kabul edilen, bir kez revize edilen daha sonra ise önce valilik, ardından Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Yüksel Çakmur'un açtığı davayla iptal edilen Yeni Kent Merkezi'nin 1/5 bin ölçekli son revizyon planına uygun uygulama planlarıyla ilgili Ak Parti meclis üyesi Murat Akdemir konuşma yaptı. Yüksel Çakmur'un 1/5 bin ölçekli son plana açtığı davayla ilgili herhangi bir bilgi vermeyen Akdemir, Yeni Kent Merkezi planlarıyla ilgili tarihi bir süreç yaşandığını söyledi. Planla ilgili büyük eleştiriler de olduğunu belirten Akdemir, şöyle konuştu: 'Davalar, kente zaman kaybettirdi' "Davalar açıldı, plan hayata gelmedi. Bayraklı Belediye Meclisi'nden üç ay sonra konu Büyükşehir Belediye Meclisi'ne geldi. Bugün gündeme gelmeseydi, resen kabul edilecekti. Şehir uzun bir zaman kaybetti. Mahkeme planları iptal etti. Azami özen gösterilmelidir. Böyle planlar için bir gün bile çok önemli. Planla ilgili Konak Belediye Meclisi de 1/1000 ölçekli planı bir an önce onaylamalı." Meclis, oybirliğiyle planı onayladı.

Banlıyö ve yeni aktarma noktalan Eshot Genel Müdürü Gül Şener, mecliste, yeni ulaşım düzeni hakkında bilgi verdi. Şener, bugüne kadar banliyö ulaşımında Halkapınar Istasyonu'nun, aktarma merkezi olduğunu, ancak yeni sistemde banliyö hattında 16 adet daha aktarma merkezi oluşturulduğunu belirtti. Toplu ulaşımda büyük değişime gidildiğini, görülecek eksiklerin zamanla giderileceğini belirten Şener, "Türkiye'nin en büyük banliyö hattı taşımacılığı İzmir'de devreye girdi" dedi. Öte yandan, mecliste, İKSEV'e, izmir Avrupa Caz Festivali ve Afiş yarışmasında kullanılmak üzere 75 bin TL verilmesi ve Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin ücretsiz tahsisi de oybirliğiyle kabul edildi.

 

Kaynak: Milliyet Ege – 20.02.2011