Yelki, İzmir’in akciğeri olacak

Bu beldede 570 dönümlük alanda gerçekleştirilecek dev rekreasyon alanı için 18 Mayıs'ta ihaleye çıkacak. Projede, bir de kent ormanı yer alıyor

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır) 07.05.2007{nomultithumb}

İzmir kent merkezinde uygun alan bulunamadığı için yeşil alan yaratmakta sıkıntı yaşayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sınırlarına yeni dahil olan Güzelbahçe'nin Yelki beldesinde inşa edeceği dev rekreasyon alanı için 18 Mayıs'ta ihaleye çıkacak.
Yaklaşık 270 gün sürecek çalışmaların ardından İzmir, Kültürpark ve İnciraltı'ndan sonra kentin üçüncü büyük yeşil alanına kavuşmuş olacak. Rekreasyon alanında kafeterya, idare binalarının yanı sıra spor sahaları da olacak.

420 dönümlük orman
Yelki Belediyesi'nden 570 dönümlük bir alanı, yapılan bir anlaşmayla 25 yıllığına devralan Büyükşehir Belediyesi, bu alanın 420 dönümlük bölümünde orman oluşturacak. Bölgeye 50 bin zeytin, fıstık çamı ve kara servi dikilecek. Yeni rekreasyon alanının kent merkezine çok yakın olması sayesinde İzmirliler hem spor, hem piknik yapmak için buradan yararlanabilecek.
Yelki Belediye Başkanı Mehmet Soyoğlu, 420 dönümlük alanda orman kurmak için Hazine'den söz konusu bölgeyi 49 yıllığına devraldıklarını söyledi. Piknik alanının İzmir merkeze arabayla 16 dakika uzaklıkta olduğunu belirten Başkan Soyoğlu, bu büyük projeyi beldelerine kazandırmak için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na teşekkür etti.
18 Mayıs'ta gerçekleştirilecek ihalenin ardından 270 günlük süre içinde yaklaşık 35 bin 242 metrekarelik alanda, 175 metrekarelik bir idare binası, 1080 metrekarelik bir kafeterya, 205 metrekarelik bir spor tesisi binası inşa edilecek. 4 bin 36 metrekarelik alanda spor sahaları ile 471 metrekarelik yerde de havuz yapılacak. İhale kapsamında ayrıca 29 bin 275 metrekarelik alanda da çevre düzenleme çalışması olacak. Tüm bu çalışmalar tamamlandığında, izmir, nefes alacak yeni bir rekreasyon alanına kavuşmuş olacak.