Yeşildere, otogara bağlanıyor

7.5 KİLOMETRELİK GÜZERGAH, ŞEHİRLERARASI TERMİNALE ULAŞIMI KOLAYLAŞTIRACAK

Büyükşehir'in projesi kapsamında yapılacak yol, ilk önce Gürçeşme
Huzurevi'nde bitecek. Bu çalışma için kamulaştırma haritası hazır

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşildere Caddesi'ni Buca üzerinden otogara bağlayacak yeni bir ulaşım güzergahı için çalışmalara başlıyor. Toplam 7.5 kilometrelik güzergahın ilk etabı olarak, Yeşildere-Menderes Caddesi bağlantısı yapılacak. 
İmar programına alınan Yeşildere-Buca-İzmir Otogarı bağlantısını sağlayacak 7.5 kilometrelik güzergahın ilk etabı, Yeşildere Caddesi ile Menderes Caddesi'nin birbirine bağlanması ile gerçekleşecek. Yeşildere Caddesi'nin, Buca üzerinden İzmir Otogarı'na bağlantısını sağlayacak şekilde imar programına alınan 7.5 kilometrelik yolun ilk aşamasını kapsayan Yeşildere-Buca Menderes Caddesi bağlantısı için çalışmalar başladı.

DOĞRUDAN GEÇİŞ
Büyükşehir Belediyesi, projenin ilk etabını kapsayan 650 metrelik bölümde kamulaştırma haritalarını çıkardı. İlk kısım çalışmalar kapsamında Yeşildere Caddesi'nden Buca Menderes Caddesi'ne, ikinci etap çalışmalar ise Gürçeşme Huzurevi yanından geçen 419/2 sokağın Onat Caddesi ile kesiştiği noktaya kadar sürecek.  Daha sonra aşama aşama İzmir Otogarı'na kadar bağlantı sağlanacak.
İlk kısım çalışmalar tamamlanınca Buca'ya girişte yaşanan trafik yoğunluğu da hafifleyecek. Yeşildere Caddesi'nden, katlı kavşak ile Menderes Caddesi'ne doğrudan geçişi sağlayacak yeni imar yolu için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırma haritası çıkarıldı. Kadastro ölçümleri yapılan yeni yolda yasal işlemlerin tamamlanmasının ardından kamulaştırmalara geçilecek. 28 parselde, 16 binanın kamulaştırılması öngörüldü.       

KATLI KAVŞAK
Meles Çayı ile Yeşildere Caddesi üzerinde oluşturulması planlanan katlı kavşakla hem Buca'ya giriş yapılabilecek, hem de Buca'dan Yeşildere Caddesi vasıtasıyla Konak ve Gaziemir istikametine gidilebilecek. 650 metrelik alternatif yol, 35 metre genişliğinde olacak. Yeşildere Caddesi'ne paralel olarak giden Aliağa-Menderes Raylı Sistem Hattı ve Meles Çayı da burada yapılması öngörülen katlı kavşakla geçilecek. Yeni yolla ilçeye giriş güzergahları olan Mehmet Akif ve Menderes caddelerinde yaşanan trafik yükü hafiflemiş olacak.       
Projenin ikinci etap çalışmaları ise, Gürçeşme Huzurevi'nin yanından Çamlık ve Mehtap mahalleleriyle İşçievleri ve Ufuk mahallelerine erişimi sağlayan 419/2 ve 806 sokakların Onat Caddesi ile kesiştiği kavşağa kadar yapılacak. Bu güzergahta da kısım kısım yeni yol açılacak, mevcut yolların bazı bölümlerinde 35 metreye göre genişletme yapılacak. 

NE KAZANDIRACAK?
* Kent merkezinden Yeşildere Caddesi'ni kullanarak Buca'ya gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi'ndeki trafik yoğunluğuna girmeden Şirinyer, Gürçeşme, Ufuk, İşçievleri, Evka-1 ve İzkent'e ulaşabilecek.
* Buca'dan Bornova ve Karşıyaka ile kent merkezine ulaşmak isteyenler, aynı güzergahtan Yeşildere Caddesi'ni kullanarak zaman kazanacak.
* Güzergah üzerinde bulunan Çamlık, Mehtap ve İsmetpaşa mahallelerine de ulaşım kolaylaşmış olacak.
* Buca'ya giriş- çıkışı sağlayan Mehmet Akif ve Menderes caddelerinde trafik hafifleyecek.
* Yol tamamlandığında, çok sayıda semtten otogara ulaşmak, eskisinden daha kolay olacak.

07.07.2008{nomultithumb}