Yazlıkları açalım

Marble Fuarı’nın bile otelleri doldurması, EXPO 2015’e talip İzmir’in konaklama sorununu gündeme getirdi. Kentin fikir önderlerine göre bu sorun, yılın büyük bölümünde atıl olan yazlık konutlarla çözülebilir.

BİRKAÇ önemli organizasyonun bir araya gelmesi bile, İzmir’de konaklamayı büyük sorun haline getiriyor. 28 Mart’taki Uluslararası Marble 2007 Fuarı nedeniyle, şimdiden otellerde tek kişilik yer kalmadı. EXPO 2015’e talip olan İzmir’in konaklama sorunu konusunda kentin fikir önderleri kafa yormaya başladı.

İZMİR Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, ABD ve Avrupa’nın bazı ülkelerindeki gibi yazlık konutların kiralanmasıyla sorunun çözüme kavuşacağını söyledi. Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel, ‘Çeşme, bu iş için çok uygun. Hazırlanacak her projeye katkı sunarız’ dedi.

İkinci konutlara hayat verecek proje isteniyor

İZMİR’DE her büyük organizasyon sırasında yaşanan konaklama sorunu için kentin fikir önderleri kafa yormaya başladı. Pratik çözüm olarak ise, İzmir’e yakın tatil beldelerinde atıl durumda olan yazlıkların konaklama sektörünün hizmetine açılması öneriliyor. Bu öneriye destek veren İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, EXPO 2015’e talip olan İzmir’in bir an önce konaklama sektörüne harekete geçirecek önlemler alması gerektiğini söyledi.

DEMİRTAŞ, ‘Turizm yatırımlarının Antalya’ya kaydığını gören Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Çeşme’yi turizm alanı ilan etti. Pamucak ve Çeşme’de 50 bin yatak kapasiteli turizm alanları yapılacaktır. İnciraltı’nın EXPO Bölgesi ilan edilmesiyle otoy kenarında bantlarda oteller yükselecektir. Ancak yer konusunda sıkıntı olması halinde Bunlar 70 milyon turistin gelmesi beklenen EXPO’ya yetmezse ikinci konutlar da bu iş için ayrılabilir’ dedi.

PROJEYE sıcak bakan Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel de, şöyle konuştu: ‘İzmir’de düzenlenecek organizasyonlar için İzmir’deki otellerde yer sıkıntısı yaşanması halinde gelen konuklar Çeşme’de misafir edilebilir.’ Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu yer sıkıntısı yaşanması halinde Çeşmenin kapılarının yabancı konukla açık olduğunu söyledi.

NİHAN YARKENT

12.03.2007 Star EgE {nomultithumb}