Yavru vatan TAYLAND!

 

{nomultithumb}Tayland İzmir’in ikinci adresi oldu

Büyükşehir’den sonra Yarımada Belediyeler Birliği üyeleri de 5-12 Şubat’ta geziye gidiyor
<Hatice Alparslan -10.01.2007 – Yenigün >
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, EXPO için düzenlediği yaklaşık 500 bin dolara mal olacak Tayland gezisine tepkiler devam ederken, Yarımada Belediyeler Birliği’de 5-12 Şubat tarihleri arasında aynı ülkeye iş ve inceleme gezisi düzenledi. Tayland’dan, Hong Kong’a da geçecek 13 belediyeden 50 meclis üyesi bu bölgedeki turizm, ticaret ve yerel yönetim yapılarını inceleyecek. Yarımada Belediyeler Birliği’ne bağlı Çeşme, Alaçatı, Balçova, Güzelbahçe, Narlıdere, Karaburun, Seferihisar, Özdere, Gümüldür, Mordoğan, Selçuk, Ürkmez, Urla belediyelerinden Tayland-Hong Kong gezisine gidecek meclis üyeleri belirlendi. Balçova Belediyesi’nin AK Parti grubu, belediyelerin kasasından yapılacak geziye katılmayacağını belirtirken DYP ve CHP grubundan 9 kişinin gideceği öğrenildi.
Belediyelerin bütçesinden
Gezinin daha çok Hong Kong ağırlıklı olacağının altını çizen Yarımada Belediyeler Birliği Müdürü Nedim Gümüş, bu belediyelerinin turizm ağırlıklı belediyeler olduklarını belirterek.., “Geziye gelen belediye meclis üyelerinin gezi masrafları kendi belediyelerinin bütçelerinden karşılanacak. 13 Yarımada Belediyesinin katılacağı geziye en fazla 50 kişi götürülecek. Tayland’da 2, Hong Kong’da 3 gün kalınıp Çin’in ticaret motoru olan Hong Kong’da hem turizm, hem ticaret hem de yerel yönetimlerini inceleyeceğiz. Yarımadaların turizmle bağdaşması gerekiyor” diye konuştu.
Yetimin parasıyla gezi olmaz
Balçova Belediye Meclisi AK Parti grubu adına konuşan Aydın Yener ise AK Parti grubu olarak geziye katılmayacaklarını belirterek, “Yapılan geziler amacına uygun gerçekleşmiyor. Biz AK Parti grubu olarak devletin bütçesinden böyle gezilere katılmıyoruz. Yetimin hakkının olduğu parayla gezi olmaz. AK Parti grubundaki tüm arkadaşlarımız gerekiyorsa kendi ceplerinden bu tür yurtdışı gezilerini yapıp, bilgi ve görgülerini arttırır. Geziye katılanlar eğer ilçelerine döndüklerinde gördükleri, öğrendikleri hiçbir şeyden faydalanmıyorlarsa, yiyor içiyor geri dönüyorlarsa bu devletin bütçesinden turistik gezi kapsamına girer. Devlete de çok büyük ekonomik zarar olur” dedi.