Yavaş ve Temiz…

SERDAR KIZIK

 

Ege’nin sakin beldesi Seferihisar, hafta sonunu festivalle birlikte oldukça hareketli geçirdi.

Sığacık yakınlarına kurulması planlanan orkinos çiftliğine karşı yığınsal ve coşkulu eylemlerle tepkiler dile getirildi.

Sığacık’a planlanan işletme, şimdiden bir dizi soru işaretiyle dolu.

Sığacık’a planlanan işletme, şimdiden bir dizi soru işaretiyle dolu.

Çevre kirliliği yaratacağı bilinen bir gerçek. Bu nedenle açılan dava sürüyor. Ancak ilgili bakanlık, yargı kararını beklemeden olumlu ÇED raporunu verdi.

Temiz denizi, turizm potansiyeli, uluslararası “sakin şehir” kimliğiyle öne çıkan Seferihisar, denizlerinin kirletilmesini istemiyor.

Dünyanın en çağdaş “kent” projelerinden biri olan Cittaslow (Sakin Şehir) Kentler Birliği’nin Türkiye’den ilk üyesi olan Seferihisar’ın, bu kimliğiyle düzenlediği festival, çevre kirliliğine karşı kampanyaya dönüştü.

Zaten sakin şehir, dünyada küreselleşmenin getirdiği olumsuzluklar karşısında kentlerin özgün kimliklerini koruyarak yaşam kalitesini artırmayı ve sürdürülebilir gelişmeyi öngörüyor.

Kentlerin kendi kimliklerini, özelliklerini, tarihlerini ve yaşam tarzlarını korumalarını benimsiyor. Bu gerekçeyle yöre halkı ve yerel yönetim, kimliklerinin orkinos çiftlikleriyle bozulmasını istemiyor.

Hafta sonu düzenlenen etkinliğin mimarı, çalışkan belediye Başkanı Tunç Soyer, çevre kirliliğine karşı çıkan halkı, sanatçı ve aydınları yan yana getirdi.

Bir çok sinema ve tiyatro sanatçısı, yazar, beldenin kimliğinin korunması ve kirletilmemesi için mesaj verdi.

Sakin kent için, “Yavaşlık, her şeyi salyangoz hızında yapmak ya da uyuşuk olmak değildir. Doğru hızda çalışmak, yaşamak, oynamak ve her şeyin en iyisini yapmakla ilgilidir” diyen Soyer, örnek bir yerel yönetici.

Kurduğu üretici pazarında yerel lezzetleri, el sanatlarını, sadece eskilerin hatırlayabilecekleri kavramlar olmaktan çıkarmış.

Üreticiden, tüketiciye, demokratik kitle örgütlerini yan yana getirerek, farkındalık yaratmanın ve sürdürülebilir kalkınmanın peşinde.

Çevrenin ve doğanın daha çok korunmasını esas alıyor.

Her şeyden önemlisi yaptığı işi, yerel yöneticiliği seviyor.

Çağan Irmak’ın Seferihisar için özel olarak çektiği “Sakin Şehir Seferihisar” adlı belgesel filmin gala gösterimindeki heyecanı ve coşkusu, bu özelliğini yansıtıyordu.

Sığacık Meydanı’nda “İyi, temiz ve adil” felsefesinin izlerini görmek de ilginçti.

Küresel sömürü düzeninin gerçek yüzünü yansıtan filmlerin de festival kapsamında sunulması aydınlatıcı bir yaklaşımdı.

“Gıdanın Geleceği” (Future of Food) , “Halkın Gücü: Küba petrol krizini nasıl aştı?” (Power of Community: How Cuba Survived Peak Oil? ), “ Kutsal Tohumlar” (Semillas Sagradas) pek izleyici bulmadı, ancak önemli etkinliklerdi.

Seferihisar, Sığacık kirlenmesin.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 28.09.2010 {nomultithumb}