Yavaş Şehir’in orkinos savaşı

Sığacık Körfezi’ne kurulmak istenilen orkinos çiftliğine karşı birleşen Türkiye’nin tek Yavaş Şehri Seferihisar, çiftlikle ilgili ÇED sürecinin tamamlanması ve Çevre ve Orman Bakanlığı’nın ÇED olumlu raporunu imzalaması üzerine bir kez daha mücadele için bir araya geldi.

Turan GÜLTEKİN/ İZMİR (DHA) 

Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çağrısıyla bir araya gelen partilerin ilçe başkanları kampanya başlatma kararı aldı.
 

EYLEMLER BAŞLIYOR
Seferihisar halkı kurulmak istenilen orkinos çiftliğine karşı mücadele eden çevreciler ile birlikte şimdiye kadar sürdürdüğü eylemlerine hız katmaya karar verdi. İlk eylem bugün düzenlenecek. Sabah saatlerinde İzmir’den yola çıkacak 50 kadar bisikletli Seferihisar yakınlarında Seferihisarlı bisikletçiler tarafından karşılanacak. Pedal basarak Sığacık Körfezi’ne gelecek bisikletli gruba burada Seferihisarlı ünlü Yönetmen Çağan Irmak da katılacak. Irmak, “Bu denizde ben yüzdüm ancak yeğenim yüzemeyecek” mesajı verecek. Eylem basın açıklaması ile sona erecek. Orkinos çiftliğine karşı büyük bir mücadele başlattıklarını belirten Soyer, “Sığacık Körfezi gibi bir güzelliğin ziyan edilmesine izin vermeyeceğiz. Ayrıca bizim Yavaş Şehir diye bir ünvanımız var. Bu ünvanı korumamız için çevreye, doğaya çok önem vermemiz gerekiyor. Bu orkinos çiftliği yüzünden Yavaş Şehir ünvanını kaybedersek bunun hesabını soracağız. Orkinos çiftliğinin Sığacık’a yapılması mümkün değil” diye konuştu.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA
Çevre ve Orman Bakanlığı, orkinos çiftliği ile ilgili bir açıklama yaptı. Bakanlık’tan yapılan açıklamada Çeşme’nin Gerence ve Ildır Körfezi’nde toplam 4, Antalya’da ise 3 adet orkinos çiftliği bulunduğu, bunlardan 5 adet orkinos çiftliği faaliyetine devam ettiği, Sığacık Körfezi’nde yıllık 700 ton kapasite ile kurulması planlanan orkinos çiftliğinin belirlenen potansiyel yetiştiricilik alanı içerisinde kaldığı dile getirildi.

Kaynak: Hürriyet Ege – 21.08.2010