Yatırım yapılabilir bir kent!

 

Kim seçti, neden seçti, nasıl seçti anlamadım.

Anladığım…
Çinlilerin, bizim kenti ‘Dünya’da yatırım yapılabilecek en iyi 70 şehir’ arasında göstermeleri.
Bu iyi bir şey…
Bunun için bize bir de ödül verdiler.
Bu da güzel bir şey…
Bizim başkan da koşa, koşa Çin’e ödül almaya gitti.
Gitmişken bir de Çin Seddi’ni gördü. Çin Seddi konusunda bizim başkanın kültürü arttı. İleriki günlerde bit yavrusuna benzettiği CHP İl Başkanı Kemal Karataş ile aralarındaki Çin Seddi’ni nasıl kaldıracağını yerinde inceleme fırsatı buldu.
Bu da önemli bir şey…
İzmir gerçekten yatırım yapılabilecek bir kenttir.
Denizi, limanı vardır. Ulaşımı kolaydır. Oldukça modern havaalanına sahiptir. Tarihi, ve doğal güzelliklerle kuşatılmıştır. Organize sanayi bölgelerinde bol miktarda boş alanı mevcuttur.
Yani Allah vergisi pek çok avantajı bulunur.
Ama yatırım yapılabilecek bir kent olması yatırım yapabileceğiniz anlamına gelmez.
Her ne kadar Çinliler bizi ‘yatırım yapılabilecek kent’ ödülüne layık görseler de bu kentte olanlardan habersizler.
Yatırım yapmak için kolları sıvayanın anasından emdiği sütün nasıl burnundan geldiğini bilmiyorlar.
Bu kentteki bazılarının yatırımcıyı sevmediğinden bir haberler.
Bakın…
Bursalı İşadamı Hüseyin Özdilek, 10 yıl önce dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura’nın ricasını kıramayarak İnciraltı’na 60 milyon dolara 5 yıldızlı otel ve alışveriş merkezi kurmak için çalışmalara başlamıştır. Adam tam 2 yıl inşaatı yapabilmek, belediyeden ruhsat alabilmek ve kendilerine çevreci diyen yatırım düşmanlarını geçebilmek için mahkeme, mahkeme dolaştı.
Sonun da mücadelesini kazandı ama bir karşılaştığımız da bana ‘Bir daha İzmir’e yatırım yapmak mı? Önünden geçerken bile düşünürüm’ demişti.
İzmirlilerin kurduğu Güçbirliği şirketi, bir ABD şirketi ile Basmane’de Dünya Ticaret Merkezi kurmak istedi budan yine 10 yıl kadar önce. Açılan davalar nedeniyle hala yapamadılar. İzmir’in en güzel yerinde açılan temel yüzkarası olarak durur.
Karşıyaka Bayraklı arasındaki sahilde yer alan ve taşınan Turyağ fabrikasının bulunduğu alana bir Amerikan şirketi turizm yatırımı yapmak istedi. 4 yıl boyunca projelerini Büyükşehir Belediyesi’ne anlatmak için çırpındılar. Baktılar olmuyor çekip gittiler.
Daha pek çok yatırımcı benzer sorunlar ve anlayış kıtlığı nedeniyle, Çinlilerin ‘yatırım yapılabilecek kent’ dedikleri İzmir’e yatırım için geldiler ama arkalarına bakmadan döndüler.
Organize sanayi bölgelerini seçenler de devletin bürokratik, belediyelerin yokuşa süren anlayışıyla karşı karşıya kaldı.
Bunları bilince, bizim kenti kim, neden ve nasıl ‘yatırım yapılabilecek kent ‘olarak belirledi gerçekten anlamakta zorlanıyor insan.
Belki, Çinliler bizim bilmediklerimizi biliyorlardır.
yenigün – 19.11.2007{nomultithumb}