Yatağan’a ikinci santral tepki gördü

Yatağan’a ikinci santral tepki gördü

MUĞLA’nın Yatağan İlçesi Turgut Beldesi’nde yaptırılacak yeni termik santral sahasındaki, tarihi ve kültürel zenginliklerin kurtarılmasına yönelik jeofizik ve sondaj çalışmalarına esas teşkil etmek üzere, santralın kurulacağı alan için, bilimadamları tarafından rapor hazırlanıyor. Rapor doğrultusunda çalışmalara başlanacak.

Lagina Antik Kenti’ndeki arkeolojik kazıların başkanlığını yapan Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, antik kentin doğusundaki vadide kurulacak yeni termik santral sahasında yapılacak temel kazısı ve diğer kazı çalışmaları için arkeologlardan oluşan bilim heyetince rapor hazırlandığını belirtti. Prof. Tırpan, santralın kurulacağı tüm sahanın gezileceği ve titiz bir incelemenin ardından, bu alandaki tarihi ve kültürel varlıkların veya tarihten günümüze kadar ulaşan mezarların, olup olmadığının belirleneceğini ve bu bilgilerin bir rapor haline getirilerek, ilgili bakanlıklara sunulacağını söyledi.

Yatağan İlçesi Turgut Beldesi yakınında kurulacak yeni termik santral ile birlikte, Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy (Gökova) termik santrallarına yeni bir santral daha eklenmiş olacak. Yetkililer, Muğla ve yöresinde tespiti yapılan, 800 milyon ton linyit kömürü rezervinin, değerlendirilmesi ve ülkenin ihtiyacı elektrik enerjisine dönüştürülmesi amacıyla, Turgut Beldesi’ndeki santralın kurulmasına gerek duyulduğunu belirttiler.

Akşam Ege / 10.01.2008