‘Yarımada Bütünleşik Planı’ masaya yatırıldı

İZMİR (Demokrat Radyo)- Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Şubat ayı toplantısında 'Yarımada Bütünleşik Planlaması' tartışıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantıyı İl Genel Meclis Başkanı Hakkı Berksu yönetti. Toplantıda konuşan Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Tolga Çilingir, Urla, Karaburun ve Çeşme ilçelerinin yer aldığı 'Yarımada' coğrafyasında 4 farklı planın gündemde olduğuna dikkat çekerek, "Yarımada flora ve faunası açısından çok çeşitliliğe sahiptir. Böyle bir yerin imara açılması Türkiye'de önemli bir kayıp demektir" dedi.
Çeşme ve Alaçatı bölgelerinin SİT alanı olduğunu..

hatırlatan Çilingir, turizmi teşvik adı altında bu alanların yabancı sermayeye açılmak istenmesini doğru bulmadığını söyledi.

'Yarımada Yeraltı Su Kaynakları ve Jeotermal Kaynaklar' konulu sunumunu yapan Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Hakkı Batur Demiray ise, Çeşme, Urla ve Karaburun'da yeterli kullanma suyunun olmadığına işaret ederek, imara açılmasıyla birlikte su sıkıntısının daha fazla artacağı uyarısında bulundu.

21.02.2007