Yapılaşma baskısı imara açtırıyor

Gözleme dayanarak “tehlikeli” diye koruma alanı ilen edilen bölgeyi, Konak Belediyesi yaptırdığı zemin etütlerine dayanarak yeniden planlayacak
<Haber: Hatice ALPARSLAN Fotoğraf: Bora ŞENGÖREN>
Konak Belediyesi daha önceki dönemlerde koruma alanı olarak belirlenen ve yapılan çalışmalarda imara uygun çıkan Yeşilyurt Vatan Mahallesi’ndeki 80 dönümlük alanın yüzde 50’lik kısmını imara açacak yüzde 50’sini yeşil alan olarak değerlendirecek.
80’li yıllarda Vatan Mahallesi’ndeki arazi jeolojik bakımdan tehlikeli görünüyordu. Ancak arazinin kenarlarından ortalarına doğru gecekondulaşma başlayınca Konak Belediye Meclisi gündemine gelen arazinin imara açılması konusu sonucu Konak Belediyesi araştırmalara başladı. Arazinin geçmişindeki koruma alanı olarak belirlenmesinde neden olan araştırmaları inceleyen Konak Belediyesi orada daha önce bir araştırma yapılmadığını sadece gözlemlenerek arazi imara uygun değildir denildiği sonucunu çıkardı.
Sonuç üzerine arazide yeniden bir zemin etüdü yapan Konak Belediyesi çalışmalardan arazinin imara uygun olduğu sonucunu çıkarttı. Jeolojik araştırmanın sonucunu Ankara’ya götüren Konak Belediyesi, arazinin koruluk alanı dışında kalan yerlerinin imara açılmasını onaylattı.
Yüzde 50 yeşil alan bıraktık
Vatan Mahallesi’ndeki 80 dönümlük arazinin yüzde 40’ının yeşil alan olarak bırakılması istenirken kendilerinin alanın yüzde 50’sini yeşil alan olarak bırakacaklarını belirten Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, “Alanın geçmişini inceledik. Şimdi de gereken testleri yaptık. Araziyi imara açmamızı engelleyecek bir durum söz konusu değil. Ancak yüzde 50’lik kısmını yeşil alan olarak bırakacağız” dedi.
Başkan bize Sağlık Tesisi yapsın
Bu arazinin daha önce içkicilerin yuvası olduğunu belirten Vatan Mahallesi Muhtarı Gürol Çiftçi, “Arazide zaten gecekondulaşmalar başlamıştı. Başkan Tunçağ buranın kanayan yarasına çözüm getirdi. Mahalle olarak teşekkür ediyoruz” dedi. Başkan Tunçağ’dan araziye bir de sağlık tesisi yapılmasını isteyen Muhtar Çiftçi, “İzmir de artık iyot kokusu ile oksijeni bir arada bulabileceğimiz yerlerin sayısı çok az. Burada bir sağlık tesisi olması gerekir. Buradaki ağaçlar korunduğu sürece bizim şikayetimiz yok. Ancak bir de sağlık tesisi kazanırsak burayı çok iyi değerlendirmiş oluruz” dedi.
Yenigün -26.02.2007