Yap-işlet-devret otoyolları

İzmir’in yıllardır beklediği İstanbul ve Ankara otoyolları için hareket geçildi

60. hükümet, otoyolları öncelikli konu olarak programına aldı. Yol projeleri, bütçeye yük getirmeden özel sektöre ihale edilecek ve yap-işlet-devret modeli ile bitirilecek.
Yıllardır kangren haline dönen İzmir-İstanbul ve İzmir Ankara otoyolları için hükümet yeni bir çözüm yolu üretti. Ankara-İzmir Otoyolu için 2008 yılında proje ihalesine çıkılacağı açıklanırken, İstanbul’a kadar uzanacak otoyolun maliyetinin 3 milyon doları bulacağı belirtildi.
Önce İzmir-İstanbul
Hükümetin ilk etapta bitireceği projeler arasında İzmir-İstanbul Otoyolu da var. 7 ayrı bölümden oluşan otoyolun toplam uzunluğu 450 kilometre olacak. İzmir, Kemalpaşa, Turgutlu, Saruhanlı, Akhisar, Kırkağaç, Soma, Savaştepe, Balıkesir, Susurluk, Mustafa Kemal Paşa, Bursa, Gemlik, Orhangazi üzerinden İzmit Körfezi’ne ulaşacak otoyol buradan asma köprü ile karşı kıyıya bağlanacak. Buraya kadar olan mesafe 410 kilometre. Dilovası’ndan İstanbul’a kadar kullanımda olan 30 kilometrelik bölümle birlikte İzmir-İstanbul Otoyolu’nun uzunluğu toplam 450 kilometreye ulaşacak. Otoyolla birlikte İzmir-İstanbul arası yarı yarıya azalarak 4 saate inecek.
Yap-İşlet-Devret
İzmir-İstanbul Otoyolu Türkiye için de bir ilk olacak. İlk defa bir otoyol için Yap-İşlet-Devret modeli uygulanacak. Başbakan Erdoğan’ otoyol ile ilgilendiğini söylediği İtalyan şirketin adı ise Auotostrade. İtalya’daki otoyolların yüzde 60’ını yapan ve Avrupa çapında ünlü bir firma olan Auotostrade yetkilileri İzmir’e gelerek projeleri inceledi ve güzergahı gördü. İtalyanların dışında Türkiye’nin önde gelen inşaat firmalarının da milyar dolarlık bu ihaleye girebilmek için konsorsiyum oluşturmaya çalıştığı da gelen haberler arasında. Hükümet en kısa sürede ihaleye çıkmaya hazırlanıyor.
5 milyar dolar
İzmir-İstanbul arası karayolu ile 550 kilometre iken yapılması planlanan otoyol ile bu mesafe 450 kilometreye düşecek. Otoyollarda kilometre birim maliyeti 7-8 milyon dolardan hesaplandığında yaklaşık 3,5 milyar dolarlık bir fatura ortaya çıkıyor. İzmit Körfezi’ne yapılacak asma köprü ile bu rakam 5 milyar dolara ulaşıyor. Çünkü daha önce bu projeden ayrı düşünülen köprü için açılan ihalede rakam 2 milyar dolar olarak telaffuz edilmişti. Ancak ihale daha sonra iptal edildi.
İzmir-Ankara için hazırlık
“Yol yapmakla para kazanılmaz. Yollar, para kazanmanın önünü açar” diyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kaynak sıkıntısı sebebiyle yıllardır yapılamayan yolların, karayollarının varlıklarının değerlendirilmesiyle hayata geçirileceğini açıkladı. Bunlardan biri de İzmir-Ankara Otoyolu olacak. Ankara İzmir Otoyolu’nun projesi 2008 yılı içinde ihaleye çıkarılacak. Kaynak temininde yap-işlet-devret modelinin dışında, kamu ve özel sektör ortaklıkları ve işletme hakkı devri de uygulanacak alternatifler arasında.
4 saate inecek
İzmir-Ankara Otoyolu’nun Karayolları Genel Müdürlüğü’nün stratejik hedefleri arasında olduğu Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak tarafından daha önce açıklanmıştı. 2008 yılında İzmir-Ankara Otoyolu’nun proje ihalesi yapılacak ve güzergah tespit edilecek. Aralarında 580 kilometrelik karayolu bulunan İzmir ve Ankara’yı birbirine bağlayacak otoyolun uzunluğu ise henüz belirlenmedi. Ancak, İzmir-İstanbul arasını 4 saate indirecek otoyolun İzmir-Ankara arasını da 4 saate indireceği tahmin ediliyor. En kısa sürede tamamlanması planlanan bu iki otoyol projesi ile Türkiye’nin üç büyükşehri birbirine bağlanmış olacak.

Gazete Yenigün – 17.09.2007{nomultithumb}