Yanlışın faturası millete kesilecek

AİHM, sahildeki arsasına el konulan Seferihisarlı vatandaşa tazminat verilmesine hükmetti. Benzer durumda 4 milyon kişi bulunduğu belirtildi. Keyfi uygulamaların cezasını halkın çektiği vurgulandı

TURAN GÜLTEKİN İzmir DHA 11.03.2007{nomultithumb}

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği tazminat cezalarının, vatandaşların cebinden çıktığını savunan İzmirli avukat Mustafa Kemal Turan, cezaları, neden olan bürokratların ödemesi gerektiğini söyledi.
Müvekkili Mehmet Moğol’un Seferihisar’daki 55 metrekarelik arsasına, 1984’te çıkarılan Kıyı Kanunu’yla bedelsiz el konulduğunu belirten Turan, ''Türk mahkemelerinde istediğimiz sonucu alamadık. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurduk. AİHM, 18 bin Euro tazminata hükmetti. Bu yasanın mağdur ettiği 4 milyonu aşkın insan var. Bunların 400 bin parseli bulunuyor. Karar, onlar için emsal olur. Dava açmaları durumunda hepsi de tazminat alır'' dedi.

Suçlusu siyasiler ve bürokratlar
Turkiye bütçesinin, telaffuz bile edilemeyecek büyüklükteki rakamları ödeyemeyeceğini vurgulayan Turan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bütçedeki en büyük açığı AİHM’in kestiği cezalar oluşturuyor. Yıllardır her konuda hükmettiği tazminatlar, milletten toplanan vergilerden yapılan kesintilerle ödeniyor. Hükümet şimdi de yeni bir yasa tasarısı hazırlığında. ‘Kıyı korunmasına katkı payı’ adı altında 5 yıl boyunca emlak vergilerine yüzde 5 ek konulacak. Bu yolla tazminatlar yine halka ödettirilecek.''
Konunun bu noktaya gelmesini sorumlularının, 60 yıl boyunca kanuna rağmen kadastro uygulaması yapan, yanlış uygulamalara onay veren, tapu veren, imar planı hazırlayan, kıyı kenar çizgisini kimi yerde uygulayan, kimi yerde uygulamayan siyasetçiler ve bürokratlar olduğunu iddia eden Turan, ''Bize göre onların faturasını vatandaşlar değil, bizzat kendileri ödemelidir'' diye konuştu.