Yanan yere kimse ‘imar’ beklemesin

 

 

Manisa sınırlarında başlayıp Çiçekli köyüne kadar ulaşan yangında kül olan orman arazisi bir yıl içinde temizlenip yeniden ağaçlandırılacak
<Hatice Alparslan>
Peş peşe başlayan yangınlarda toplam 350 hektar ormanın yanmasıyla gözler Bornova’ya dikildi. Birçok kişinin aklına gelen “İmara açılır mı?” sorusuna Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan, “Alanın imara açılmasını bekleyenler daha çok bekler” diye net yanıt verdi…Özellikle Manisa Bornova arasındaki bölgenin yanmasının Orman Bakanı Osman Pepe’nin ve İl Orman Müdürlüğü’nün kafasında ciddi şüpheler yarattığını belirten Başkan Aydoğan, “Orası orman bölgesi. Artık, orada arsa ya da iş yapılmayacağını herkesin bilmesi gerekiyor” dedi.
Orman kalacak
Yanan bölgenin imar ile alakası olmadığının altını çizen Aydoğan, bölgenin aynı yıl içinde ağaçlandırılacağını belirterek şöyle konuştu; “Yasaya göre yanan alan aynı yıl içinde temizlenip ağaçlandırılacak. Bunu Bakan Osman Pepe de açıkça söyledi. Zaten yasa böyle. Eğer bu bölge kasti olarak yakılmışsa onların istedikleri imarı vermeyeceğiz. Oranın imarla uzaktan yakından alakası yok. İzmir’in orman alanları yine orman alanı olarak kalacak.”Bornova’nın akciğerleri yandı.Yangının Manisa’da kalmayıp Bornova’ya da sıçramasıyla Bornova’nın da büyük telaşa kapıldığını anlatan Aydoğan, “O alanlar Bornova’nın akciğerleriydi. Ormanlık alanlarıydı. Biliyorsunuz ağaç çok uzun yıllarda yetişir. Aynı ormanların eskisi gibi olması uzun yıllar alacak. Ama yinede o bölge ağaçlandırılacak ve Bornova Belediyesi de bu konuda elinden geleni yapacak. Hep birlikte o bölgeyi aynı ormanlık hale getirmek için çaba göstereceğiz” diye konuştu.
Projemiz devam edecek
Yangının, İsveç’in Kalmar kenti ile sürdürülebilir turizm kapsamında yurutulen projeyi de etkilediğini ifade eden Aydoğan şu bilgileri verdi:“Bornova ve Karşıyaka da uygulanacak ve proje kapsamında Bornova’nın Çiçekli ve Yaka Köyleri kullanılacaktı. Çiçekli Köyü’nün sırtlarına kadar gelen yangında Çiçekli Köyü kurtarıldı. Ancak Yaka Köyü yandı. Bu nedenle proje için sadece Çiçekli Köyü kullanılacak. Yaka köyüne geçilmeyecek. Proje için İzmir’e gelen ve Bornova’nın Çiçekli ve Yaka köylerini gezen İsveçliler, İzmir’e bir dahaki ziyaretlerinde çok şaşıracaklar. Bundan 2 ay önce gelen ve yemyeşil bölgeyi gezen İsveçliler, bir dahaki ziyaretlerinde aynı yerleri simsiyah görmenin endişesi ve üzüntüsünü yaşayacaklar.”
yenigün – 21.08.2007{nomultithumb}