Yalova’nın ‘mucizevi’ planı

Depreme rağmen betonlaşma hevesi bitmeyen ilimiz, bundan böyle doğa ve kültürle kalkınacak

Yalova'nın 'mucizevi' planı

Oktay Ekinci

Son günlerde " maden ocaklarına izin verilmiyor " haberleriyle çevrecilerin yüreklerine su serpen Yalova'daki bu " örnek " tutumun ardında ne var biliyor musunuz?

İnanamayacaksınız ama " planlama disiplini ".

Türkiye, " planlı plansızlık " dönemini yaşarken İstanbul'un yanıbaşında, bu " çağdaş uygarlık erdemi "ni başlatan ise Vali Yusuf Erbay .

Valilik, yemyeşil ilin bereketli doğasına göz koyan maden ocakları taleplerine artık " hayır " demesinin gerekçesini, 1/100 bin ölçekli " stratejik plan " ve 1/25 bin ölçekli " çevre düzeni planı "na bağlıyor.

İl ve belediye meclislerinden onaylanarak yürürlüğe giren planlara göre, Yalova bundan böyle öncelikle " organik tarım ", çevre ve yerel kültür odaklı " alternatif turizm "le kalkınacak. Bu nedenle madenciler için, bakanlığın " ruhsat verin " talimatlarına bile; " Doğayı koruyarak kalkınmayı öngören ve herkesi bağlayan il planlarımıza aykırıdır " deniyor.

ATATÜRK'ÜN ANISINA

Valinin bu duyarlılığı, Yalova'daki " Millet Çiftliği "nde bir çınarın kesilmesini engellemek için yanıbaşında inşa edilen koca köşkü " yürüterek " ağaçtan uzaklaştıran Atatürk' ün unutulmaz çevreciliğine tarihsel saygıyı simgeliyor.

Çünkü yine Atatürk'ün " Benim kentim " dediği Yalova, yakın tarihine damgasını vuran " rant yapılaşması "yla para kazanmanın " sürdürülemez " olduğunu " nihayet " kabul ederek; tek bir ağacın bile " kesilmemesi "ni öngören " yaşanılabilir " gelişmeyi, " il planları "yla güvenceye bağlıyor.

Böylece yakın gelecekte artık ' Yalova' denince akla depremden bile ders alınmayan betonlaşma gelmeyecek.

Geleneksel çiçekçilik, meyvecilik, her türlü tarım sal faaliyetler organik üretimle yaygınlaşırken gelişkin altyapılarıyla, termal sularında sağlık turizmi, mesirelerinde doğa turizmi, orman içinde dinlence ve spor alanları, eşsiz manzaralara sahip seyir yolları, kentte kültür ve çağdaş sanat, kırda geleneksel ve yöresel değerler, kısaca kuşaktan kuşağa esenlikli bir yaşam ve çevreyle uyumlu projelerle donatılmış bir ' Yalova' ya kavuşulmuş olacak.

Nasıl mı?

Yine Vali Yusuf Erbay'ın; " Artık yasal ve herkesin uyması zorunlu olan bir yol haritamız var.." dediği planlar ve onlara uymayı çağdaş uygarlık kabul eden " Cumhuriyet bilinci " sayesinde.

İDO'DA ESİNLENEBİLSE

İlk anlatıldığında insana " abartı " gibi gelen böylesi bir bilincin projelerini doğrudan Vali Erbay'dan dinlerken, " keşke " diyorum içimden, " şu İDO da biraz esinlenebilse…"

Çünkü, Anadolu'yu İstanbul'a çok daha çabuk kavuşturan karayolu-denizyolu bağlantısı, bir kıyı güzeli olan Yalova'da, kentin tam önüne sıralanan İDO iskeleleriyle sağlanıyor. Kıyı mahalleleriyle denizin ilişkisi artık sadece " uzaktan bakışmak "tan ibaret.

İskele binalarıyla birlikte muazzam genişlikteki " bekleme otoparkları " kentlilerin denizle buluşma alanlarını yok ederken Yalova'dan transit geçen araçların bile kente girişini adeta zorunlu kılan bu ilkel yer seçimi de umarım aynı planlara saygı duyularak değiştirilir…

Valinin, " planlamanın omurgası " dediği şu mucizevi temel çalışmanın tam adı: "Alternatif Turizm ve Organik Tarıma Dayalı Bölgesel Kalkınma Projesi".

Bunun öncü uygulaması ise " Yeşil-Mavi Turizm Seyir Yolu " olarak yaşama geçiyor. Bu yol kapsamında, yaklaşık 40 alt bölge için, her biri yine doğa, çevre ve kültür odaklı 700'den fazla yerel proje, geçen 5 yılda devreye girmiş bile…

Planların " eksiksiz sahiplenme "yle geleceğe yön verebilmesi için ilgili tüm kurumlardan 150 üyeli " Yalova Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Konseyi "ni kurduklarını belirten Erbay diyor ki: " Planlar için 17 toplantı yaptık. Tam görüş birliği sağlandığından, artık herkes, tüm uygulamalarını, öncelikle plana uyarak gerçekleştiriyor…"

Peki " mavi-yeşil yol " boyunca neler var; neler oluyor?

DOĞAYI İZLEYEREK

Yaklaşık 250 km'yi bulan ve büyük çoğunluğu ormanlarla kaplı ilin, en gözden ırak köyleri ve en bakir köşeleri, en gizli ve gizemli akarsuları, vadilere saklanmış birbirinden güzel şelaleleri, bakımsız ve sahipsiz kalan tüm tarihsel değerleri; dahası yaylaları, yayla evleri ve doğanın, geçmişin armağanı olan her şeyi, bu " yol ağı ", hem birbirlerine bağlıyor, hem de il, ilçe ve belde merkezlerine..

Eskiden kalma ve bazıları zamanla terk edilmiş yollar yeniden düzenlenirken, yıllardır " sapa " kalarak yalnızlaşan köyler için de yeni bağlantı yolları açılarak, bölgenin tüm köşelerine, doğayla iç içe ulaşım sağlanıyor.

Hele, kimi yüksek tepelerin sırtlarından açılan " seyir yolları "ndan kuzeye bakıldığında, Marmara ve İstanbul, güneye bakıldığında da İznik Gölü, Gemlik Körfezi ve hatta Bursa'ya kadar, dağların dalgalanmasıyla uzanan yeşil-mavi dünya, hayal bile edilemeyecek güzellikte manzaralar sunuyor.

Mavi-yeşil yolun güzergâhları ile durmaktan doyulamayacak duraklarını sıralasak, bu sayfaya sığmaz. Ancak, Yalova Valiliği'nin internet sitesi merak edecekleri tüm ayrıntılarıyla bilgilendiriyor.

Böylesi bir il projesinde, " yapılaşma çılgınlığı "ndan ötürü adeta " umutsuz vaka " gibi hüzün veren Çınarcık ve Yalova'nın merkeziyle kimi beldelerdeki uygunsuz betonlaşma içinse Vali Erbay'ın mesajı açık: "Belediyelerimizin, imar yetkilerinde bu planı gözeteceklerinden eminim…"

Yalova, " belalı " komşusu İstanbul'un, 2010'daki 'Avrupa Kültür Başkenti' ev sahipliğine " çiçek "leriyle destek verecek. Eminönü'nden Sultanahmet ve Beyazıt'a kadar yollar ve kaldırımlar " halı çiçekler "le kaplanacak.

Ne dersiniz; İstanbul'un, bunun karşılığında hiç değilse şu " plan disiplini "ni örnek alması, Yalova'ya en anlamlı teşekkür olmaz mı?

Cumhuriyet / 06.03.2008