Yabancı yatırımcıya davetiye çıkaracağız

ÇİNLİ GİRİŞİMCİYE EGE BÖLGESİ'NİN AVANTAJLARI ANLATILACAK

Geçen yıl dünyada yatırım yapılabilecek en iyi 70 şehir arasına giren İzmir ve en iyi 40 yatırım bölgesi arasına giren Ege Serbest Bölgesi 16-18 Kasım arasında ödülünü alacak

 

Çinli yatırımcılar tarafından geçtiğimiz yıl "Dünyada Yatırım Yapılabilecek En İyi 70 Şehir" arasında gösterilen İzmir ve "En iyi 40 Yatırım Bölgesi" arasında gösterilen Ege Serbest Bölgesi 16-18 Kasım tarihleri arasında ödüllerini alacak.
Çin'de 16-18 Kasım'da gerçekleştirilecek "1. Çinli ve Yabancı Çokuluslu Şirketler Uluslararası CEO'ları Yuvarlak Masa Toplantısı"nda İzmir ve Ege Serbest Bölgesi'ne ödülleri verilecek.

Yatırıma davet
Çinli yatırımcı ve çok uluslu şirketlere İzmir'in taşıdığı avantajların anlatılması için önemli bir fırsat sunacak etkinlikte İzmir'in ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Serbest Bölgesi'nin ödülünü de Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.(ESBAŞ) Başkanı Kaya Tuncer alacak. Etkinliğe katılacak İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Tamer Taşkın da Çinli ve çok uluslu şirketleri İzmir'e yatırım yapmaya ikna etmek için yoğun çaba sarfedecek. Etkinliğe, devlet liderleri, Çinli bakanlar, büyükelçiler, Çin ticaret odalarının başkanları, Fortune 200 Listesi'ndeki şirketlerin CEO'ları, Çin'in ilk 500 firmasından CEO'lar, Çinli ve yabancı belediye başkanları, banka ve menkul kıymet borsaları başkanları, finans ve ekonomi sektörünün liderleri ve yerel, ulusal medya mensupları katılacak.

İlgi arttı
Yönetim Kurulu üyeliğini de yaptığı ESBAŞ'ın daveti üzerine toplantıya katılacak olan İTO Başkanı Demirtaş, "İzmir'in 'Dünyada yatırım için en uygun 70 şehir' arasında İzmir'in ve Ege Serbest Bölgesi'nin 'Yatırıma En Uygun 40 Bölge' arasında seçilmesinin ardından Çinli yatırımcıların İzmir'e ilgisi arttı. ESBAŞ'ın bu ödülü alması hepimize gurur verdi. Hem ESBAŞ'ın başarısının gururunu yaşamak hem de yatırımcıları İzmir'e davet etmek için toplantılara katılacağım" dedi. 16-18 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan toplantılara Çinli yatırımcıların yanısıra uluslararası yatırımcıların da katılacağını belirten Demirtaş, "İzmir'i tanıtıcı 800 adet İzmir guide, 300 adet İzmir CD'si gönderdik. Ayrıca İzmir'i ve yatırım imkanlarını gösteren çeşitli dökümanlarda gönderiyoruz" diye konuştu.

Son derece cazip
BM Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü'nün "2007 Dünya Yatırım Raporu"na göre Türkiye 2006 yılında en fazla yabancı yatırım çeken 16. ülke olduğunu ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti: "Son 50 yılda İzmir'de 1053 adet yabancı sermayeli firma kuruldu. Ama Çinli firma sayısı sadece 5. Son olarak İzmir Limanı'nı Çinli Hutshicon firması aldı. Daha fazla Çinli firma görmek istiyoruz. İzmir 19 OSB'si, 2 serbest bölgesi, yenilenen havalimanı, eğitimli işgücü, iklimi ile yatırımcılar için son derece cazip bir kent. Toplantıda yapacağım konuşmada ve işadamları ile görüşmelerde İzmir'in bu avantajlarını anlatıp, yatırımcıları İzmir'e davet edeceğim."

 

Kenti geleceğe hazırlıyoruz
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu geçtiğimiz pazar günü gittiği Moğolistan'dan İzmir'in ödülünü almak için Çin'e geçecek. Pekin'de bir de basın toplantısı düzenleyerek İzmir'in EXPO 2015 adaylığını anlatacak olan Kocaoğlu, Pekin'de ayrıca, Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi Başkanı Wan Jifei ile de bir araya gelecek.

Oldukça önemli
İzmir'in yatırım için dünyadaki en uygun şehirler arasında yer almasının gurur verici olduğunu ifade eden Kocaoğlu, şöyle konuştu: "Kentimizi her bakımdan geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Gelen yabancı yatırımcıların sayısının artırılması, elbette bu süreci hızlandıracak. İzmir'deki yatırım olanaklarını ve yatırım alanlarını birinci ağızdan dinleyen dünyanın en büyük şirket yöneticileri, sanırım kentimizi daha yakından inceleme ihtiyacı duyacak. Ayrıca toplantı, İzmir'in EXPO 2015 adaylığının ve haklı gerekçelerimizin anlatılması açısından oldukça önemli."

yeniasır – 13.11.2007{nomultithumb}