Ya müze, ya otel

 

ÖZCAN ÖZGÜR

MUĞLA- Dönemin Muğla Belediye Başkanı Orhan Çakır tarafından temeli atılan, ancak daha sonra yapımı yarım kalan mesire yeri Kışla’daki düğün salonu, belediye meclisinin aldığı kararla yıkıldı.

Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, bu alanda öncelikle il genelindeki ören yerlerinden çıkarılan tarihi eserlerin yer aldığı bir müze yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teklifte bulunduklarını söyledi.

Yıkım yapılan alanın 10 bin metrekare olduğunu ve burada yüzde 40 imar izni bulunduğunu belirten Gürün, “Biz buranın öncelikle müze olmasını istiyoruz. Merkezi bir konuma sahip olan bu alanda, il genelindeki 200’ün üzerindeki ören yerinden çıkarılan tarihi eserlerin tamamının yer alacağı bir müze yapılması için bakanlığa başvurduk. Bakanlık bu teklifi kabul ederse kültür turizmine büyük bir katkısı olacak müze ilimize kazandırılabilir. Eğer müze hedefi gerçekleşmezse belediye olarak burada bir beş yıldızlı otel yapılması için girişimcilere çağrıda bulunacağız. Her zaman söylüyoruz Muğla merkezde bir beş yıldızlı otel yapılması gerekli. Bu anlamda müze gerçekleşmezse otel projesini gündeme getireceğiz. Otel projesi de gerçekleşmezse bu alanda altta ticari alan, üstte konut yapılmasını istiyoruz” dedi.

 

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 04.05.2010 {nomultithumb}