Viyadüklerin ayakları bitkilerle gizlenecek

Büyükşehir Belediyesi, kentin önemli yol ve kavşaklarında peyzaj çalışması başlattı. Çalı ve yer örtücü buz çiçeği dikilecek. Viyadüklerin beton görüntüsü de sarıcı bitkilerle kaplanacak

İZMİR Milliyet EGE – 06.11.2007{nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentteki yeşil alanları yeniden tasarlıyor. Tarım, Park ve Bahçeler Dairesi’ne bağlı ekipler tarafından yürütülen çalışmalar, çağdaş bir kentsel tasarım anlayışı ve peyzaj mimarlığı ilkeleri doğrultusunda yürütülüyor.
Kentte kişi başına düşen yeşil alan miktarını artırmayı amaçlayan çalışmaların ilki Zafer Payzın Kavşağı’nda gerçekleştirildi. Şaraphane, Mürselpaşa, Girne ve Egemak kavşakları ile Liman Caddesi, Narlıdere İstihkam Okulu önünde ise devam ediyor.

Ekipler her yerde çalışıyor
Şaraphane’deki yeşil alan tümüyle temizlenerek, 220 çalı bitkisi dikilecek. Mürselpaşa’da ise 12 bin 430 yer örtücü buz çiçeği bitkisi ekilecek. Narlıdere İstihkam Okulu önündeki toplam 16 bin 634 metrekarelik alanda peyzaj çalışması gerçekleştirecek. Liman’da tüm viyadük ayakları sarıcı bitkilerle kaplanarak, beton görünümü yok edilecek.
Girne’de ağaç ve çalı temizliği devam ediyor. Egemak Kavşağı’nda toprak serimi tamamlandı, 5 bin 105 adet yer örtücü sarmaşık dikimi sürüyor. Ekipler, söz konusu çalışma kapsamında önümüzdeki günlerde Anadolu Caddesi’ne de girecek. Refüj ve yol kenarlarında tüm yeşil alanlarda düzenleme yapacak.