Vekillerden Sulukule çıkartması

CHP’Lİ SEVİGEN VE SOYSAL İLE ÖDP GENEL BAŞKANI URAS DESTEK ZİYARETİNDE BULUNDU

© “Kentsel dönüşümadı altında bir kültürün yok edildiğini belirten milletvekileri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı kararını gözden geçirmeye çağırdı.

İstanbul Haber Servisi – CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekilli Mehmet Sevigen, CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ve ÖDP Genel Başkanı İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras dün Sulukulede evleri yıkılan yurttaşları ziyaret etti. Vekiller Kentsel dönüşümadı altında bir kültürün yok edildiğini belirtti.

Neslişah Mahallesinde (Sulukule) önceki gün gerçekleştirilen yıkımların ardından dün sabah saatlerinde bölgede incelemelerde bulunan İstanbul milletvekilleri Sevigen, Soysal ve Uras yurttaşların sorunlarını dinledi. Milletvekilleri daha sonra Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneğinde ortak basın açıklaması düzenledi. Yıkım kararlarının siyasi bir karar olduğunu savunan Sevigen, Burada devlet zarar ediyor diyorlar. Bankaları kurtarmak için milyonlarca dolar aktarılırken devlet zarar etmiyor, bir avuç insanın evlerinden atılmasında zarar ediyor. Devlet Tüpraşta ve Telekomda zarar etmiştir. Hani nerede o İstanbul sevdalısı kabadayı Recep Tayyip Erdoğan? Niye gelmiyor külhanbeyi Kasımpaşalı Başbakan. diye konuştu.

Yerel seçimlerde kentsel dönüşümden yana olanlar ile karşı çıkanların mücadelesinin yaşanacağını belirten Uras, Burası 21. yüzyılın teşhiri gibi. İnsanları bir yerden bir yerlere naklediyorlar. Unutulmamalıdır ki, esas olan insandır. diye konuştu.

Cumhuriyet – 30.08.2008