Vecdi Gönül: TRT blokları için tekliflere açığız

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TRT tarafından kaba inşaat aşamasında yarım bırakılıp 2003 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne Astsubay Orduevi yapmak üzere satılan, ancak uygun bulunmaması üzerine atıl kalan Alsancak'taki TRT blokları konusunda çözüm aradıklarını söyledi.
Binayı, İzmir'de kurulması planlanan Katip Çelebi Üniversitesi'nin Tıp Fakültesi'ne tahsis etmeyi planladıklarını, ancak bunun da gerçekleşmediğini belirten Gönül, "Binaların üniversiteye uygun olmadığı anlaşıldı. Her şey TRT'ye göre dizayn edildiği için bir şey yapamadık. Binalarla ilgili şu anda bir planlamamız da yok. Daha önce İTO ve TRT'ye vermeyi önermiştik. Ancak İTO önerdiğimiz rakamı yüksek buldu. TRT de binayı geri almadı. Şimdi her türlü teklife açığız" dedi.

YARIM BIRAKILDI
TRT, 1983 yılında Alsancak'taki merkez binasının yanında bulunan 13 dönümlük araziyi kamulaştırarak İngiliz BBC televizyonu danışmanlığında yeni bir prodüksüyon merkezi inşaatı başlattı. Ancak 4 bloktan oluşan ve içinde 30 stüdyonun bulunduğu binalar, 1990 yılında kaba inşaat halindeyken "ihtiyaç yok" denilerek yarım bırakıldı. Kaderine terk edilen binalar, kapkaççı ve hırsızların çaldıkları malları paylaşma noktası, tinerci, balici ile şarapçıların da barınma mekanı haline geldi.
Çevre sakinlerini canından bezdiren binaları, 2003 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), TRT'den Astsubay Orduevi yapmak üzere 11 milyon 700 bin liraya satın aldı. Ancak TSK yaptığı incelemede 30 stüdyonun bulunduğu binanın orduevi için uygun olmadığını tespit etti. Binaları orduevine dönüştürme maliyetinin de çok yüksek olduğunu belirleyen TSK, yatırım yapmaktan vazgeçti. Kontrolü TRT'den çıkan ve TSK tarafından da kaderine terk edilen binalar, sahipsiz kaldı. Binanın alüminyum doğramaları ve elektrik kabloları, hırsızlar tarafından yağmalandı.

FİYAT YÜKSEK GELDİ
TRT Blokları'na 2007 yılında İzmir Ticaret Odası talip oldu. Blokları sağlık merkezi yapmak isteyen İTO, Milli Savunma Bakanlığı'na yazılı olarak da müracaat etti. Bunun üzerine bloklar için Haziran 2007'de bedel takdiri yaptıran Milli Savunma Bakanlığı, İTO'dan 57 milyon 600 bin TL istedi. Ancak fiyat yüksek gelince satış gerçekleşmedi.

Özel şirkete satılamıyor
Hırsız ve şarapçı yatağı haline gelen binalar, 1960'lı yıllarda yapılan kamulaştırmalarda "kamu yararı dışında kullanılamaz" şartı konulduğu için özel bir şirket veya şahısa satılamıyor. Binalar, sadece kamu kurumlarınca değerlendirilebileceği şartı nedeniyle TSK'ya satıldı. Ayrıca "yarı kamu kurumu" niteliğindeki İTO da, bu şart nedeniyle binalara talip olmuştu.

Kaynak: Yeni Asır – 28.09.2010 {nomultithumb}