Vatandaşlar, tarlaları için arsa vergisi ödenmeyecek

4. Vergi Mahkemesi, Balçova Belediyesi'nin 15 bin TL ile 2 milyon TL arasında çıkardığı vergiyi, bölgenin planlaması yapılmadığı için hukuka aykırı buldu

FATİH YAPAR (HABER MERKEZİ)

İzmir'in en prestijli bölgelerinden biri olan İnciraltı'nda geçtiğimiz aylarda Balçova Belediyesi'nin aldığı vergiler mahkeme tarafından iptal edildi. İmar planlarında SİT alanı olarak görünen tarlaları 'arsa' olarak değerlendiren Balçova Belediyesi, 2008 yılından beş yıl geriye doğru giderek vatandaşlara 15 bin TL ile 2 milyon TL arasında vergi faturası göndermişti. Belediyenin vergi kararına itiraz eden mülk sahipleri mahkemeye gitmişti. Beyaz Gül isimli kafeteryanın sahibinin açtığı dava sonucunda, 4. Vergi Mahkemesi, alınan arsa vergisinin hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

İTİRAZ EDİLECEK
İnciraltı'nda arsaları bulunanları sevindiren kararın gerekçesi olarak, bölgede imar planlamasının yapılmaması gösterildi. Mahkeme, bakanlık tarafından yapılacak 1/5 bin ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarının gerçekleştirilmemesi gerekçesiyle arazilerin durumunun tam olarak ortaya çıkmadığını belirtti. Kararda ayrıca, araziler üzerinde yapılaşmaya izin verilmediği için arsa statüsünde vergi alınamayacağı vurgulandı. Mahkeme, belediyenin aldığı vergilerin yasal olmadığını belirtirken, bedelleri de 10'da bire indirdi. Bir yerden arsa veya arazi statüsünde emlak vergisi alınmasının kanunlarla belli olduğunu belirten Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya daha önce yaptığı açıklamada, "Maliye Bakanlığı'nın konuyla ilgili genelgeleri var. İnciraltı örneğinden yola çıkarsak, eğer bir kişi arazi üzerinde tarım yaptığını belgeleyemezse, hiç tereddütsüz arsa vergisi alınır. Belediye olarak verginin beş yıldan sonrasını zaten alamıyoruz. Kaymakamlık Tapu Müdürlüğü ile yaptığımız iki yıl süren ortak çalışma sonucunda arazilerin sahiplerini ve yerlerini belirledik. Yasalar çerçevesinde vergi istedik. Vergi kaçırılmasına asla izin vermem" demişti. Son kararı değerlendiren Çalkaya, "Yeni karara itiraz edeceğiz. Danıştay'a dava açacağız. Ben vergiyi maliyenin genelgesine göre alıyorum" diye konuştu. Mahkemenin kararının ardından vatandaşlar, ödedikleri yüksek miktardaki vergileri geri almak için dava açmaya hazırlanıyor.

"10'da bir oranındaki tahsile de karşıyız"
İnciraltı ve Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme ve Değerlendirme Derneği Başkanı Ekrem Şen, kararın mülk sahiplerini sevindirdiğini dile getirdi. Şen, "İnciraltı'nın tamamında 3 bine yakın mülk sahibi var. Bunların büyük bölümü, arazileri tarla olarak kullanıyor. Ayrıca buralar SİT alanında kalıyor. 1999 yılından beri üzerinde SİT kararı bulunan bir yerden yasal olarak hiçbir vergi alınamaz. Ortada bir hukuksuzluk vardı. Biz de konuyu yargıya taşıdık. Bazı yerlerde 2 milyon TL'yi bulan vergiler çıkarttılar. Bunları insanların ödemesi imkansızdı" dedi. Mahkemenin verdiği, 10'da bir oranındaki vergi tahsilini de yargıya taşıyacaklarını söyleyen Şen, "Biz planlama yapılmayan yerden hiç vergi alınmaması taraftarıyız. Bunun için karara yine de itiraz edeceğiz. Çünkü alt ölçekli planlar çıkınca arazilerden yola, yeşil alana terkler olacak. Daha ne olacağı belli olmayan yerlerden arsa vergisi almak anlamsız" diye konuştu.

Kaynak: Yeni Asır – 17.09.2010 {nomultithumb}