Valilikten baz önerileri

İZMİR (Cumhuriyet Ege Bürosu)- İzmir Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu, baz istasyonlarının halk sağlığını tehdit ettiği savlarını dikkate alarak, bir dizi öneri kararı aldı. Kurul, bu konuda halk duyarlılığının dikkate alınmasını istedi.

Edinilen bilgiye göre İzmir’de çok sayıda yurttaş, yerleşimlerindeki baz istasyonlarının kaldırılması istemiyle İzmir Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu’na çok sayıda başvuru yaptı. Bunun üzerine kurul, başta devlet kurumları olmak üzere ilgili birimlere iletilmek üzere öneri kararlar aldı. Bunlar şöyle sıralandı:

“Baz istasyonlarının yerlerinin planlanmasında halkın duyarlılığının göz önüne alınması gereklidir. Bu istasyonların ve cep telefonlarının olumlu ve olumsuz yönleri, halka aktarılmalıdır. Baz istasyonlarına güvenlik sertifikası verilirken, antenlerin çevre binalardan daha üst noktalarda omasının, güvenlik mesafesi içerisinde yaşam alanı bulunmamasının sağlanması, istasyonların teknik şartnamelere göre kurulması ve uygunluklarının sürekli takip edilmesi gerekir. Kurulum aşamasında ilgili belediyeler tarafından mevzuat açısından kamusal denetim yapılmalıdır. Çocukların bulunduğu özellikle hastane, çocuk bahçesi, kreş, okul gibi yerlerin yakınına baz istasyonu kurulmasından kaçınılmalıdır.”

 

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 25.02.2011