Vali Kıraç’a düşen görev

Vali Kıraç’a düşen görev

Satır Arası / Deniz Sipahi

28.06.2007 / Milliyet Ege

Cumartesi kaldığım yerden devam edeyim. 19 Aralık 2006 tarihinde çıkarılan yasayla EXPO 2015 İzmir için 18 üyeden oluşan ve tüm kenti kucakladığı iddia edilen ''Yönlendirme Kurulu'' kuruldu.
Ardından da EXPO 2015 İzmir ''Yürütme Kurulu'' oluşturuldu.
İki kurul da özveriyle çalışıyor ama bunun yetmeyeceği şimdiden anlaşılıyor.
Çünkü bir araştırma yapın, kentin çoğunluğu EXPO’yla ilgili gelişmelerden haberdar değil.
İzmir’de proje ve fikir önderliği yapan birçok kurum bu sürece dahil edilmiş değil.
EXPO’yla ilgili bir değişimden, yeni yapılanmadan söz ediyoruz; örneğin Mimarlar Odası burada yok, Şehir Plancıları Odası yok… Konumuz sağlık; hiçbir sağlık kuruluşumuz yok, dünyaca ünlü doktorlarımız kurullarda görev yapmıyor.
Milano, Nobel almış bilim adamlarını ön plana çıkarırken; biz ise dünyada itibar gören birçok değerli insanımızı organizasyonun içine dahil edemedik.
Oysa bu süreçte herkesin aynı gemide olması gerekir.
Ne yazık ki; ben bu önemli detayları eksik görüyorum.
En önemlisi de halkın katılımı yok.
Sivil toplum örgütlerinin projeyle ilgili görüşleri, yorumları, katkıları önemli değil mi?
Bana göre bu görev İzmir Valisi Cahit Kıraç’a düşüyor.
Geniş katılımlı bir ''Danışma Kurulu'' mutlaka oluşturulmalı ve bu süreçte İzmir’de oturanlar, İzmir’i yaşayanlar, İzmir’i kalplerinde taşıyanlar EXPO 2015 sürecine dahil edilmeli. Önümüzde sıkışık bir takvim var.
İzmir, üç ay sonra uluslararası bir sempozyum düzenleyecek, ardından da ilk denetim gerçekleştirilecek. BİE üyeleri İzmir’e gelerek projeyi ve İzmirlilerin EXPO’ya olan ilgilerini kendi gözleriyle görecek. Bu sınavdan iyi not almalıyız.
Çünkü yarışın en zor ve en keskin virajı burada olacak.

Fas’ın Tanca’sından bir örnek

Geçtiğimiz günlerde bir ekip, Fas’ın Tanca kentinde düzenlenen sempozyuma katıldı. Bakın ekibin bana aktardığı notlara… Her detay çok önemli çünkü aynı ilgiyi ve yaklaşımı İzmirlilerin de göstermesi gerekir.

• ''Dünyanın Yolları'' teması çerçevesinde düzenlenen sempozyum, aynı zamanda genel olarak Fas ve özel olarak Tanca kentinin EXPO’ya hazır olduğunun ve 2012 EXPO’sunu düzenlemek üzere seçilirse, başarılı bir EXPO gerçekleştireceğinin vurgulanması için bir platform olarak kullanıldı.

• Uçaktan inildiği andan itibaren, konukların kendilerini özel hissetmeleri ve Fas’ı desteklemelerini sağlamak için büyük özen gösterdiler.

• Havaalanına karşılamaya gelenlerin coşkusu, otele varıncaya kadar yol boyunca sürdü.

• İlk akşam yemeği ve ardından kalınan süre boyunca sunulan tüm yemekler ve kokteyller son derece başarılıydı. Yemek yenilen mekanlar ve yaratılan atmosfer, yemek müziklerinin seçimi genel olarak takdir topladı.

• 46 ülkeden 87 temsilcinin katıldı. Madagaskar, Güney Afrika, Togo, Tanzanya, Fransa, Peru, Filipinler, Kazakistan ve Türkiye Büyükelçi düzeyinde temsil edildiler.

• İkinci gün yapılan sempozyuma devlet erkanının üç bakanla katılmış olması çok etkileyici idi. Öğle yemeğine Fas Başbakanı da katıldı ve kısa bir konuşma yaptı.
* * *
Fas abartısız ama halkın ilgisini tam yansıtan bir organizasyon yapmış. Tancalılar, sanki önceden prova yapmış gibi müthiş bir ev sahipliği yapmış. Bu coşkuyu evlerine, iş yerlerine astıkları pankartlarla da süslemişler.
İstenen bu… EXPO’yu düzenleyen BİE’yi de ikna etmenin en öncelikli yolu İzmirlilerin projeye olan ilgisinden geçiyor.

dsipahi@milliyet.com.tr