Vali Kıraç, tarımı ayağa kaldıracak

İzmir Valisi Cahit Kıraç, göreve gelir gelmez organik tarıma el attı. AB’ye entegrasyon sürecinde önem verilmesi gereken en önemli konu olarak organik tarımı gösteren Vali Kıraç, İzmir’de bu konu üzerinde önemle çalışacaklarını söyledi. Vali Cahit Kıraç, AKŞAM Gazetesi İzmir Bölge Temsilcisi Nedim Atilla ve Haber Müdürü Sefer Ayçe’yi makamında kabul etti. İzmir ile ilgili projelerini AKŞAM’a açıklayan Vali Kıraç, eğitimden tarıma kadar pek çok konu hakkında bilgi verdi. Adana’da görev yaparken Türkiye’nin ilk organize tarım bölgesini kurduklarını hatırlatan Vali Kıraç, bu konuda ülkede seferberlik başlatılması gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde en sıkıntılı geçecek konunun tarım olduğuna dikkati çeken Vali Kıraç, “Organik tarımla ilgili daha önce görev yaptığım Adana’da çok büyük çalışmalarımız oldu. İlk kez organize tarım bölgesi kurduk. Bu sanayi bölgesi 110 parsele ayrılmıştı. Bugünlerde dağıtım işlemleri başlayacak. AB’ye entegrasyon sürecinde bu konuya biraz önem vermeliyiz. Gübre kullanmadan tarım yapmaya yani organik tarıma yönelmek lazım. Dünya artık doğal ortamda yetişmiş ürünleri istiyor. Organize tarım konusunda İzmir’in de üzerinde çalışacağız. Türkiye’nin artık ihtisas organize sanayi bölgelerine ihtiyacı var” diye konuştu.

Türkiye’nin doğal kaynaklarının da organize üretilmesi gerektiğini dile getiren Vali Cahit Kıraç, “Gelişmekte olan bir ülkenin taşa kuma ihtiyacı var. Bunu durduramayız. Ama bunun üretimini kontrolden çıkarmamak durumundayız. Bunun için organize üretime geçilmesi şart” dedi.

EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ

İzmir’in çok güzel bir şehir olduğuna değinen Vali Kıraç, kentte insan unsuru ve eğitime önem göstereceklerini bildirdi. İnsan olan her yerde yeni ihtiyaç, hizmet talebi olacağını kaydeden Vali Kıraç, “İzmir, Türkiye’nin gelişmiş şehirlerinden birisi. İzmir’de insan unsuru, eğitim üzerinde durmak lazım. Öte yandan trafikte çok sıkışıklık var. Nüfus 3.5-4 milyona ulaşmış. İşsizlik Türkiye’nin olduğu gibi İzmir’in de problemi. Eğitim önceliğimiz. Her şey insan için. Bizim hafta içimiz hafta sonumuz yok. Valinin gecesi gündüzü olmaz. İzmirliler için buradayız. Kentin ileriye gitmesi için var gücümüzle çalışacağız” şeklinde konuştu.

EXPO’YU ALACAĞIZ

Dünyanın en büyük fuarcılık organizasyonu EXPO 2015’i kente kazandırmak için de üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Vali Kıraç, söyle konuştu: “EXPO’yu İzmir’e almak için üzerimize ne düşerse yapma gayretinde olacağız. İzmir’de olması gurur kaynağı olur. Bu organizasyondan geleceğe yönelik fayda etmeliyiz. Zaten iyi bir noktaya gelinmiş durumda. İzmir’de yapılması Türkiye’nin kazanımı olur.”

Afetler konusuna da değinen Kıraç, deprem İzmir’in değil Türkiye’nin sorunu olduğunu belirtti. Depremle yaşamaya mecbur olduğumuzu ifade eden Vali Kıraç, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu coğrafya Asya, Avrupa, Afrika arasında sıkışıyor. Kırılma var. Depremle yaşamak çaresizlik değil. Deprem bereket getirir. Deprem olan bölgelerin doğal kaynakları zengindir. Fay hatları olan bölgenin toprak üstünün ona göre yapılması gerekir. Coğrafyanın altını bileceğiz. Depremi en kısa zamanda haber alıp muhataplara ulaşacağız. Teknoloji de buna müsait.”

Sezen ÖZSAVRANGİL / İZMİR – Akşam EGE – 05.04.2007{nomultithumb}