Uzundere’de midye tesisi bile olacak

BELEDİYE BAŞKANLARI, VATANDAŞLARA YENİ KONUTLAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Kocaoğlu, Kadifekale'ye villa yapılacağı iddialarının gerçek olmadığını söyledi. Tunçağ ise evlerin genişliğinden söz etti

HABER MERKEZİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, heyelan bölgesinde yaşayan vatandaşlarla bir araya gelerek, taşınacakları çağdaş konutlar hakkında bilgi verdiler. İki Başkan, boşaltılacak alanın imara açılacağına ilişkin söylentilerin asılsız olduğunu, bölgenin ağaçlandırılacağını belirterek, "Her vatandaş, boşaltacağı konutun hak ettiği değeri alacak" dedi.
Kadifekale-Ballıkuyu heyelan bölgesinde bulunan toplam 1.968 konutta yaşayan vatandaşların Uzundere'deki TOKİ konutlarına taşınmalarıyla ilgili toplantıya sağlıksız evlerde yaşayan 100 vatandaş katıldı. Bölge sakinlerinin soruları, Başkan Kocaoğlu ve Tunçağ tarafından cevaplandırıldı.

Heyelan bölgesi
Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu, heyelan bölgesindeki vatandaşları risk altında yaşamaktan kurtarmaya çalıştıklarını söyledi. Büyükşehir ve TOKİ'nin bu iş için büyük paralar ayırdığına dikkat çeken Kocaoğlu, şu bilgileri verdi:
"Burası sizden alınacak, villalar yapılacak, diye bir şey yok. Afet bölgesine kimse çivi bile çakamaz. Bayındırlık Bakanlığı, burayı yıllar önce afet bölgesi ilan etti. Kadifekale, Ballıkuyu ağaçlandırılacak. Sizleri daha iyi yaşam şartlarının olduğu bir yere götürüyoruz. Amacımız sizin canınızı, malını kurtarmak."
Uzundere'deki konutlarda her türlü sosyal tesisin bulunacağını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, midye tesisi, pazaryeri, çok amaçlı salon, spor, bilgisayar, kütüphane ve Telekom alanları da olacağını açıkladı.
Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ da, bölgenin heyelan bölgesi olduğunu ve kayma riski bulunduğunu vurgulayarak, "Burasının tehlikeli bölge olduğu gerçek. Heyelanı önlemek mümkün değil. Güvenliğiniz için elimizi taşın altına koyduk. Kadifekale'nin altından fay hattı geçiyor. Uzundere'deki konutlar son derece modern biçimde inşa ediliyor. Orası, altyapısı, sosyal donatı alanlarıyla çağdaş bir kent olacak. Uzundere'de, şimdi oturduğunuz evlerden daha geniş evlerde oturacaksınız" diye konuştu.

'Kısa zamanda taşınalım'
Kadifekale'de yaşayan Jeoloji Mühendisi Serpil Erkek, bölgede gözle görülür bir heyelan olduğunu belirterek şunları söyledi: "Bir kış daha orada yaşamak istemiyorum. Bir an önce taşınalım. Can kaybı olmasın. İstinat duvarı ya da benzeri şeyler, ilk zamanlar yapılmalıydı. Artık bunlar için çok geç. Kadifekale'de yaşayan insanların ekonomik durumları belli. Buradaki insanlar, sadece, evlerinin değerinin üzerine çok para ödemek istemiyorlar."

Geri ödeme 15 yılda bitecek
3 senedir bu proje üzerinde çalıştıklarını anlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, 1.968 konutun değerini, en yüksekten en düşüğe göre belirlediklerini söyledi. Uzundere'deki konutların da bu şekilde fiyatlandırılacağını ve çok uygun ödeme koşulları oluşturulacağını vurgulayan Kocaoğlu, "Biz bu dönüşümü gerçekleştirmek için, evlerinin değeri Uzundere'deki toplu konutlardan daha yüksek olanlara, Büyükşehir Belediyesi kasasından toplam 16-17 milyon YTL parayı vereceğiz. Evlerinin değeri Uzundere'deki konutlardan daha düşük olan tüm vatandaşlarımızın ödeyeceği paranın toplamı, 33 milyon YTL. Bu parayı da 15 yılda, yani 180 ayda, aylık 120-150 YTL taksitlerle ödeyeceksiniz" diye konuştu.

Yeni Asır – 26.06.2007