Uzlaşmaya hazırız

ZİRAAT BANKASI BAŞHUKUK MÜŞAVİRİ, YENİ ASIR TV'YE AÇIKLADI

Tepkilere cevap veren Avukat Yurdagül Rüzgar, "Mahkeme kararına rağmen anlaşabiliriz" derken, Kocaoğlu da Türkiye'nin en pahalı arsasına sahip olduklarını söyledi

SÜLEYMAN SAĞAT (YeniAsır 13.07.2007)

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Ziraat Bankası arasında, Konak Pier Alışveriş Merkezi karşısındaki arsa nedeniyle çıkan anlaşmazlıkta taraflar birbirlerini uzlaşmaya yanaşmamakla suçladı. Yeni Asır TV'de yayınlanan ve Yeni Asır Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hasan Çömlekçi'nin katıldığı 'Günün Dosyası' adlı programda, iki kurumu karşı karşıya getiren sorun ele alındı.
Programa telefonla katılan Ziraat Bankası Baş Hukuk Müşaviri Yurdagül Rüzgar, Büyükşehir Belediyesi'yle uzlaşmak için defalarca girişimde bulunmalarına rağmen yanıt alamadıklarını iddia etti.

Soruları yanıtladı
Avukat Yurdagül Rüzgar, arsa kriziyle ilgili soruları yanıtladı. Bugüne kadar Büyükşehir'in kendilerine kabul edilebilir bir teklifle gelmediğini kaydeden Rüzgar, "Biz her zaman uzlaşma taraftarıyız. Şimdi de uzlaşmaya açığız. Ancak mahkemenin, arsamızın işgal edilmesi nedeniyle belirlediği faizleriyle birlikte toplam 35 milyon YTL'den vazgeçmemiz söz konusu değil. 15 milyon YTL değer biçilen arsanın 20 milyon YTL'lik yasal faizi, son derece cüzi bir rakamdır. Kasımpaşaspor'a verilen arsa ile İzmir'deki arsa arasında fark var. Kasımpaşa Belediyesi'nin, arsanın tahsisi için yatırdığı mevduatın yeterli olması nedeniyle söz konusu yeri verdik."

Üç kez görüştüm
Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Ziraat Bankası genel müdürüyle üç kez görüştüğünü, arsa karşılığında bankaya 100 miyon YTL vadeli, 100 milyon YTL de vadesiz mevduat yatırmayı teklif ettiklerini belirterek şu açıklamayı yaptı:
"200 milyon YTL vadeli, 200 milyon YTL de vadesiz hesap açmamızı istediler. Böyle olunca, paranın normal faizi, mahkemenin belirlediği 35 milyon YTL'nin bile iki katına çıkıyor. Bir kamu bankası, 200 milyon YTL'ye 29 milyon 300 YTL faiz veriyor. Ziraat Bankası yetkilileriyle her yerde konuşmaya hazırım. Yurdagül Hanım'ı tanımıyorum. Bürokratlara pas atarak kamuoyunu bulandırmak, doğru değil."
Arsa konusunda temyize başvurup hukuk sürecini izleyeceklerini belirten Başkan Kocaoğlu, yolun kesinlikle kapanmayacağını söyledi. Mahkeme kararıyla birlikte yolun artık İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uhdesine geçtiğini belirten Kocaoğlu, "Türkiye'nin en pahalı arsasına sahip olduk. Ama satmaya kalksak, vereceğimiz paranın yüzde 1'i bile etmez" diye konuştu.

"İzmir'in malı'
Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Burhan Özfatura, arsa konusunda sonuna kadar Başkan Kocaoğlu'nun arkasında olduğunu söyledi. "Bu arsa, İzmir'in malı. Kimin malını kimden kaçırıyorlar?" diyen Özfatura, şöyle devam etti:
"Bu durum, Ziraat Bankası'ndan çok, Başbakan'ın ve ilgili bakanın tutumundan kaynaklanıyor. Kasımpaşa'da en güzel arsayı veriyorsun ama İzmir'de hayati önemdeki bir arsayı kıskanıyorsun. Bu, İzmir'e eziyet değil, zulümdür. İzmir milletvekilleri, Kocaoğlu'nu yalnız bırakıyor. Başbakan'ın takımına destek veriliyor. Maliye Bakanı'nın memleketi Eskişehir'de işler tıkırında. İktidara geldiğimizde, bu paraların hepsini geri ödeyeceğiz."