Uyum Villaları ne olacak?

Sarıyer sırtlarında ruhsatsız ve metruk durumdaki 181 yapının durumu belirsizliğini koruyor

İstanbul Haber Servisi – Sarıyer sırtlarındaki Uyum Villaları'na ait 54 adet metruk yapı yıkıldı ancak geri kalan ruhsatsız durumdaki 181 villanın durumu belirsiz. Ayrıca yıkımdan sonra söz konusu bölgenin nasıl değerlendirileceği de bilinmiyor. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nin (İBB) yaptığı yıkımların göstermelik olmaması için diğer ruhsatsız villaların da yıkılması ve arazinin orman vasfının geri kazandırılması isteniyor.

İmar Yasası'nın 47. maddesine dayanarak 1985 yılında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan tarafından ruhsat verilerek Uyum Kooperatifi Sarıyer Maden mahallesinde 1411 adet villa inşa edilmişti. Anayasa Mahkemesi'nin 47. maddeyi iptali üzerine Nurettin Sözen 'in Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde (1987 yılında) 660 adet villa ruhsatsız duruma düştü. Ruhsat iptalinin yargıya yansıması sonucu 320 villa hakkındaki yıkım kararı kesinleşmişti. Kesinleşen mahkeme kararları üzerine, Uyum Villaları'nın 85'i 1987'de yıkıldı. Geçen günlerde de 54 villanın yıkımı ile toplam 139 Uyum villası yıkılmış oldu.

Uyum Villaları'ndaki ilk yıkımı gerçekleştiren CHP Milletvekili Nurettin Sözen , büyükşehir belediye başkanı olduğu dönemde Yüksek Denetleme Kurulu ve Başbakanlık Denetleme Kurulu'nun Uyum Villaları'nın yıkımı ile ilgili yaptığı çalışmalardan sonra kendilerine bir dosya gönderildiğini anlatarak "Dosyada bir not vardı. Her ay ne kadar villa yıkılacağını valiliğe bildirmemiz isteniyordu. Biz de yıkımlara başladık ve içinde Turgut Özal 'ın da villasının bulunduğu 85 villayı yıktık" dedi. O dönemde İçişleri Bakanı olan Abdülkadir Aksu 'nun "şikâyet var, teftiş yapılacak" diyerek yıkımları durdurğunu belirten Sözen, görev süresi dolana kadar yıkımı durdurun kararının kaldırılmadığını ifade etti. Sözen, "Halefim Recep Tayyip Erdoğan 'ın bu yıkımları anayasa gereği yerine getirmesi gerekiyordu. Ama getirmedi" diye konuştu. Uyum Villaları'nın yıkımından sonra buraya tekrar inşaat yapılamayacağını vurgulayan Sözen, "Burası herhangi bir arsa değil. Özel bir konumu var. Bu konumu göz önüne alınarak ve yeni bir yasa çıkarılarak burası yapılaşmaya açılabilir" dedi.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhcu da İBB'nin kısmi de olsa yıkım yapmasının çok önemli bir adım olduğunu belirterek, "Ama yetersiz. Bölgenin özelliklerine göre kaybedilen değerlerin de geri kazandırılması gerekiyor. Bir ağaçlandırma programı hazırlanmalı ve uygulanmalı" dedi.

Uyum Villaları'ndaki yıkım hurdacılara yaradı. Sabah erkenden yıkım alanına kamyonetlerle gelen hurdacılar, bazen balyozlarla bazen de kol kuvveti ile henüz yıkılmamış metruk haldeki villaların demir aksamını söküyor. (VEDAT ARIK)

Cumhuriyet – 30.03.2007