Uyarıyı bir tek İzmir dinledi

BETUL KANSU

Son 78 yılın en sıcak temmuz ayını yaşayan ülkemiz adeta kuruyor. Yetkililerin uyarılarına rağmen su tasarrufu yapmayan illerin sakinlerinin başı bayağı ağrıyacak. Ankara'da önceki gün kesinti günleri açıklandı. İstanbullu tüm uyarılara rağmen yeterli derecede tasarruf yapmıyor. İzmir ise suyuna sahip çıktı.

İSTANBUL SUDAN TASARRUF ETMEDİ

İstanbul'da su sıkıntısını aşmak için Büyükşe-hir Belediyesince yapılan tasarruf çağrılarına karşın İstanbullular sudan tasarruf etmedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Top-baş, İstanbulluların "ciddi" su tasarrufu yaptığını, ancak tasarrufta henüz yeterli boyuta gelinemediğini belirterek, "Şu anda su rezervimiz yüzde 29'larda. Özellikle İstanbullulardan tekrar rica ediyorum; biraz daha dikkat edilsin, biraz daha tasarrufa gitmemiz lazım.

Tasarrufta yüzde 25'leri bulmamız bizim için çok önemli" dedi.

İZMİRLİ SUYUNA SAHİP ÇIKTI

Büyükşehir Belediyesi'nin su tasarrufu çağrısına büyük destek veren İzmirliler, kampanyanın üçüncü ayında su kullanımını yüzde 8.51 aşağı çekti. İzmir'de kampanyanın ilk ayında yüzde 5.15, ikinci ayında da yüzde 7.55 su tasarrufu sağlanmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İZSU Genel Müdürlüğü'nün 27 Nisan 2007'de başlattığı 'Su Tasarrufu Kampanya-sı"nın üçüncü ayında, geçen yıla oranla kente verilen su miktarında toplam 3 milyon 839 bin 435 metreküplük tasarruf sağlandı. İzmirlilerin yoğun ilgi gösterdiği kampanyanın üçüncü ayında, kentte herhangi bir su kısıtlaması ve kesintisi yapılmamasına rağmen, 1-27 Temmuz tarihleri arasında yüzde 8.51 oranında bir tasarruf elde edilmiş oldu.

Başkentte 2 gün arayla su kesintisi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkentte i Ağustos Çarşamba gününden başlamak üzere 2 gün arayla 2 gün su kesintisi uygulanacağını açıkladı. Gökçek, "Maksimum 5 ay sürecek" su kesintisi süresince "Hastanelere belediye su tan-kerleriyle su takviyesi yapılacağını ve Milli Eğitim bakanlığına okulların yaklaşık bir ay gecikmeli olarak 15 Ekim 2007 tarihinde açılmasının teklif edileceğini" söyledi.

Birgün -12.08.2007