Utanç,6 ay sonra bitecek.

Çimento fabrikaları ile taş ocakları taşınıyor
Vali Köksal: 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda yeri olmayan bu işletmelerin bu yılın yarısında taşımaya başlarız.
<ÜMİT YALDIZ Fotoğraf: EMRE TAZEGÜL>
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin Kemalpaşa’dan İzmir’e girerken gördüğü ve İzmirli yöneticilere, “Derhal kaldırın, taşıyın, bu görüntü Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir’e yakışmıyor” dediği taş ocakları ve çimento fabrikaları için yerel yöneticiler harekete geçiyor… İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal Bakan Pepe’nin ‘kaldırın’ talimatı verdiği görüntünün hazırlanmakta olan ve önceki gün son toplantısı yapılan 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda çözülebileceğini söyledi.

Belediyenin alanında
Vali Köksal, “Sayın bakanımızın verdiği talimat zaten bu planın konuşulduğu toplantıdaydı. İzmir-Manisa ve Kütahya illerini kapsayan 1/100 bin ölçekli planda bu alandaki taş ocakları ve fabrikalar için yeni bir alan belirlenecek. Bu talimatın ardından söz konusu planda İzmir’e girişte çevre ve görüntü kirliliği yaratan fabrika ve ocaklar için belirlenecek yeni alana taşıma işlemi başlayacak. Plan en geç bu yılın ortalarına doğru yürürlüğe girer ve taşıma işlemlerini hemen başlatırız. Bu iş belediyenin hizmet alalına giriyor ancak valilik olarak biz de elimizden geleni yaparız” dedi.
Daha karar almadık
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Bornova’ya girişte şantiyeyi andıran görüntü için “Çalışmalar devam ediyor” diye konuştu. Kocaoğlu, “Şu anda kaldırılma kararı almadık. Ancak bu sorunu çözmek için çalışıyoruz” dedi. Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan ise İzmir’e girişteki çirkin görüntüden en çok rahatsızlık duyanlardan birisi olduğunu söyledi. Aydoğan, “Ancak bunlardan bazıları bakanlıktan ruhsatlı. Bakanlık plan çalışmasında Bornova’nın bu sorunu için bir çözüm üretirse seviniriz” diye konuştu. Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Helil İnay Kınay, taş ocaklarının çevreyi en çok kirleten unsurlardan biri olduğunu belirterek kesinlikle taşınması gerektiğini söyledi.
Yer bulacaksınız, taşıyacaksınız
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Bölgesel Çevre Düzeni Planı toplantısında Belkahve girişindeki manzarayı eleştirmiş ve , “’’Kemalpaşa’dan İzmir’e girerken, şantiyeye mi giriyorsunuz, yoksa Türkiye’nin 3. büyük kentine mi giriyorsunuz belli değil. Bir yanda taş ocakları, diğer yanda çimento fabrikaları… Ortalık toz duman, ya ne bu? Bu taş ocakları bu şekilde devam edemez. Bunlara yer bulacaksınız ve taşıyacaksınız” demişti.
Yenigün – 26.01.2007