Urla’ya dört yeni tesis

Hizmet binası yenilenecek. Değirmentepe'de düğün salonu, İskele'de restoran ve kültür merkezi açılacak

SÜLEYMAN SAĞAT (HABER MERKEZİ)


İskele'de ihtiyaçları karşılayamaz haldeki Urit Restoran, yukarıda planı görüldüğü gibi iki katlı olarak yenilenecek.

Urla Belediyesi, ilçe halkının sosyal ihtiyaçlarını daha modern koşullarda gidermesini sağlamak için dört yeni projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda Belediye restore edilen yeni hizmet binasını Haziran'da, Değirmentepe'deki düğün salonu ve restoranı Aralık'ta açacak. İskele'deki belediyeye ait Urit Restoran yıkılıp iki katlı olarak yeniden yapılacak, tescilli yapı olan ilçe merkezindeki eski itfaiye binasının ise Mayıs ayında restorasyon çalışmaları başlatılacak. Burası, çok amaçlı kültür merkezine dönüştürülecek.

Modern kentleşme
Urla'yı yenilemek ve insanların daha çağdaş koşullarda yaşamasını sağlamak için projeler ürettiklerini söyleyen Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, "Mevcut belediye hizmet binamızın yanındaki Kültür ve Tabiat Varlıklarını KOruma Kurulu tarafından tescillenen binamızı, İl Özel İdaresi Kültür Katkı Payı'ndan aldığımız destekle restore ettik. Yaklaşık 700 bin YTL'ye malolan projenin yüzde 40'ını belediye imkanlarıyla yüzde 60'ını da kültür katkı payından gelen parayla yaptık" diye konuştu.
İlçe merkezinde eskiden itfaiye olarak kullanılan tarihi binayı da Kültür Katkı Payı'ndan sağlanan destekle restore ettireceklerini söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, "Mayıs ayında bu binamızın restorasyonu da başlayacak. Tamamlandığından çok işlevli kültür merkezi olarak halkımıza hizmet verecek" dedi.
Değirmentepe'de kaba inşaatı tammalanan Kentpark projesini de Aralık ayında tamamlayarak hizmete açacaklarını söyleyen Karaosmanoğlu, "Urla'nın her tarafına hakim olan bu tepede 1100 metrekarelik kapalı alanda düğün salonu, kafeterya ve restoran yapıyoruz. Yaklaşık 500 bin YTL'ye malolacak bu Kentpark ilçe halkımızın önemli bir eksiğini kapatacak" dedi.

Yenilenecek
İskele'deki belediyeye ait Urit Restoran'ın artık ihtiyaca cevap veremez hale geldiğini, bu nedenle yıkıp daha geniş kullanım alanlı ve iki katlı olarak yeniden yapacaklarını söyleyen Karaosmanoğlu, "Hazine'den restoranın yanında bulunan 98 metrekarelik bir alanı satın aldık. Kendimize ait araziyle birlikte 200 metrekarelik restoranın zemin alanı 450 metrekareye çıkacak. İkinci katla birlikte toplam 900 metrekare kullanım alanına sahip olacağız" dedi.
Şu anda hizmet vermeyen Urit Restoran'ın Mayıs ayında yıkılacağını ve yapım ihalesi düzenleneceğini söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, "Yeni Urit Restoran'ın üst katında düğün ve çeşitli davetlerin verilebileceği bir salon yapacağız. Alt kat ise kafeterya ve restoran olarak düzenlenecek" dedi.

Yeni Asır – 01.05.2005{nomultithumb}