Urla’nın çehresini değiştirecek proje

İzmir’in Urla İlçesi’nin çehresini değiştirecek meydan projesi için ortak girişim oluşturarak bir araya gelen Gönen Gayrimenkul, HT İnşaat, ETAŞ Elektrik Tesisleri Sanayi, ilçenin mimari dokusuna yaşam alanlarına imza atmaya hazırlanıyor. Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, yapımcı firmalar Gönen Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Gönen, HT İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ege Tütüncüoğlu, ETAŞ Elektrik Tesisleri Sanayi’nin sahipleri Ali Okur, Doğan Şendil ve projenin mimarı Metin Kılıç düzenlenen basın toplatısında Urla’nın meydan projesine basına tanıttı.

Gelecek kuşaklara önemli bir yatırım olarak değerlendirilen ve ciddi bir sosyal sorumluluk örneği taşıyan proje kapsamında oluşturulan ortak girişimin şehircilik anlayışına yeni bir soluk getireceğini belirten Gönen Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Gönen, “Ortak girişim olarak bu projeyi başarılı bir referans olabilecek kalitede ve 700 günden önce teslim etmeyi hedefliyoruz” dedi. Proje için 10 milyon dolarlık bütçe ayırdıklarını sözlerine ekleyen Gönen, İzmirliler’in kullanımına, yörenin mimari dokusuna uygun sosyal alanlar yaratmak için çalıştıklarını belirtti. Urla meydan projesinde çarşı, tören meydanı ve dinlenme alanlarını bir araya getirmek istediklerini ifade eden Gönen, “14 bin metrekarelik alanı düzenliyoruz. Cumhuriyet meydanı günlük yaşamın bir parçası olacak. Proje kapsamında 50 dükkanın yer alacağı iki katlı çarşı, 330 kapasiteli iki katlı yeraltı otoparkı bulunuyor” diye konuştu.

GELECEĞE MİRAS

Urla’nın sosyal yaşamına büyük katkı sağlayacak ve ilçenin mimari dokusuna uygun olarak Mimar Metin Kılıç tarafından geliştirilen “Meydan Düzenlemesi”nin, geleceğe bırakılacak önemli bir miras olduğunu belirten Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, “Acele ve içimize sinmeyecek bir çalışma yapmak yerine, mükemmel diyebileceğimiz bir proje oluşmasını bekledik. Son halini verdiğimiz bu projenin hayata geçmesiyle Urla’da çok şey değişecek” dedi.

Burcu ŞAKAR / İZMİR 22.03.2007 Akşam Ege{nomultithumb}