Urla Expo ile yatıp kalkıyor.

AKP Urla İlçe Başkanı Latif Özkan, 15 aydır EXPO 2015 ile yatıp kalktıklarını belirterek, "Bir aydır telefonlarımızı 'Expo' diyerek cevaplandırıyoruz. Bölgemiz doğal güzellikleri ve avantajlarıyla dünya ölçeğindeki bu projeyi hak ediyor" dedi.

Özkan, son dönemde yer seçimi konusunda Buca Kaynaklar ile..

Urla'nın ön plana çıktığını ifade ederek, "Bilindiği gibi Expo 2015 için 2 aday kent müracaat etti. Seçilen konular birbirine çok yakın olduğundan buna ilişkin öne çıkan kent olmayacak. Ancak yer seçimiyle ve halkın arzusu anlamında bir kent öne çıkacak ve seçici kurulca seçilecek. Bu yüzden çok dikkatli davranmalıyız. Bu iki hususu inceleyecek olursak, 15 aydır Urla'nın 37 muhtarı, tüm sivil toplum örgütleri, Expo 2015 Urla'ya hazır. Halk bilinçlendi ve bu projeyi destekliyor. Hatta 1 ay süreyle Urla'da telefonlar Alo diye değil, Expo diye açıldı. AKP Urla İlçe Yönetimi olarak bu konuda her şey yapıldı" diye konuştu

Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy'un başarılı bir belediye başkanı olduğunu ve Buca'ya çok büyük eserler kazandırdığını dile getiren Latif Özkan, "Urla'da Şeboy gibi bir belediye başkanımız olsaydı, Urla İzmir'in gözbebeği olurdu ve EXPO 2015'i de rahatlıkla alırdı. Çalışmaları bizim belediye başkanımıza örnek olur" diyerek, Urla Belediye Başkanı'nın bu konuya samimiyetle sahip çıkmadığını söyledi.

Urla'nın dünya harikası, nefis manzaralı adalara sahip olduğuna işaret eden İlçe Başkanı Özkan, şunları kaydetti: "Dünya harikası nefis manzaralı ve toplam 810.000 metrekarelik 4 ada birbirleriyle denizaltından bağlanabilir, Expo sonrası kullanılacak şekilde adaların birine hayvanat bahçesi, belki bir diğerine akvaryum, birine oteller ve yat limanları yapılabilir. Askeriyenin kullanmadığı ve 2.300.000 metrekarelik lik Hekim Adası'nın da bu projeye dahil edilmesi sağlanabilirse komple adalar üzerinde, aksi takdirde hala bakir olan Urla'nın karadaki bir bölümü proje için kullanılabilir. Şu an bir kısmının Devlet Hastanesi olarak kullanıldığı eski Kemik Hastanesi'nin bulunduğu adanın tarihten gelen karantina özelliği öne çıkarılabilir."

Urla'ya ulaşımın da ucuz yatırımlarla çözülebileceğini ifade eden Özkan, "Ulaşım için büyük meblağlar harcanılacağı öne sürülse de otoban üzerine döşenecek raylı sistemle bu çok ucuza bitirilebilir. Hatta bu amaçla eski Çeşme yolu bile kullanılabilir. Bunlar da çok ucuz yatırımlardır. Ama Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe, Urla hatta Seferihisar'ın uzun vadeli ulaşım sorununu çözebilir." açıklamasını yaptı.

Haber Ekspres – 11.12.2006