Urla Expo 2015 icin bicilmis KAFTAN

Urla'nın kaybettiği değeri kazanması için bir dizi proje hazırlayan ve uygulamaya başlayan Urla Belediyesi, yeni projeler kazandırmaya devam ediyor. 7 yıldan bu yana belediye başkanlığı görevini devam ettiren Selçuk Karaosmanoğlu, geçen 8-10 yıllık süre içersinde Urla'nın önem yitirdiğini, kendilerinin projeler geliştirerek, yenileyeceklerini söyledi. Urla'nın tabi ve tarihi güzelliğinin yıllardır yıpranmadığını belirten Karaosmanoğlu sözlerine şöyle devam etti: 'Urla şu anda tarihi ve tabi güzelliğini kaybetmemiş, insanların huzurunu kaçıracak şekilde yoğunluğa ulaşmamış, imarı ve sosyal yaşantısı için istediğimiz şekilde gerçekleştirdiğimiz merkezi bir bölge. Toplam 80 bin nüfusa sahip olan ilçemiz, yaz sezonlarında yazlıkçılarla birlikte yaklaşık 200 bini buluyor. Turist açısında da pek fazla rağbet gören bir ilçe olmamakla beraber Yunanlı komşularımız daha çok ziyaret ediyor. Ama EXPO 2015 İzmir'de olursa, Urla için çok faydalı olacak. Özellikle Urla'nın geleceği ve turizme dönük kazanacağı potansiyel açısından çok büyük önem arz ediyor.'

YER PROBLEMİ YOK

Karaosmanoğlu, EXPO 2015 fuarı için de düşünülen yerlerden bir olan Urla için, 'Urla bu iş için biçilmiş kaftan. Yer problemi olmayan, istediğimiz gibi yönlendirebileceğimiz, alt ve üst yapı açısından her türlü çalışmanın yapılabileceği bir bölge' dedi. Urla Kum Denizi'nde yapılan çalışmaları takiben Urla merkezinde ve mahallerinde başlatmış oldukları çalışmalara plaj ve sahil düzenlemesiyle devam ettiklerini belirten Karaosmanoğlu, 'Çalışmalarımıza en büyük eksikliğimiz olan plaj ve sahil temizliği ile devam ediyoruz. Çalışmalarımız yaza hazırlık şeklinde sahilimizin Ada yolu'ndan Kalabak'a kadar Yücesahil'de bulunan yaklaşık 2,5-3 kilometre uzunluğunda geniş bir sahil şeridine ve plaja sahip olan Kum Denizimizin temizliği, rehabilitesi ve plaj olarak düzenlenmesi çalışmalarına başladık. Bu yıl da adayolundan başlayarak Siba Otel'in yanına kadar sahil düzenlemesini, yürüyüş bandını ve oturma birimlerini hayata geçirmeyi arzu ediyoruz. Ayrıca eski Eshot Kampı diye tabir ettiğimiz belediyemizin mülkiyetindeki yerlerin bu yıl içerisinde hiç olmazsa bugünleri boşa geçirmemek açısından günübirlik değerlendirilmesini istiyoruz. Hedefimiz mavi bayrak' diye konuştu.

Kum Denizindeki çalışmaların yanı sıra İçmeler Denizinin de sahil düzenlemesine ve sahil çalışmasına başlayacaklarını söyleyen Karaosmanoğlu, 'Burada biliyorsunuz yeni yol içerden esas güzergahından açıldı. Karayolları ile yapacağımız çalışmalar neticesinde sahilde bulunan yolun plajla bütünlük sağlayacak şekilde değerlendirilmesini de yapacağız. Burada da günübirlik tesisler ve plaj düzenlemesiyle halkımıza daha iyi hizmet vermeyi arzu ediyoruz' dedi. Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, amaçlarının Urla'nın yapısını bozmadan geliştirmek olduğunu ifade etti.

METROPOL İLÇE HÜVİYETİ KAZANACAK

Karaosmanoğlu, 'Büyükşehir belediyesine bağlanmış, metropol bir ilçe hüvviyetini kazanmışbir yerleşim birimi olarak Büyükşehir Belediyesi'nin getireceği faydalardan yararlanmak istiyoruz. Bunun yanında ise potansiyel nüfus yoğunluğunun yaşantıyı kötü yönde etkilememesi açısından tedbir alacağız. Çünkü Urla pek çok farklı güzelliği barındıran bir yer. Konrolsüz planlama huzuru yok eder' şeklinde konuştu.

Ece İŞBİLEN / İZMİR -Akşam Gazetesi