Unakıtan ‘buyur etti’, Emaar arazi alımına girişti

Unakıtan 'buyur etti', Emaar arazi alımına girişti

Geçtiğimiz cuma günü Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 7. Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantısında ülkenin arazilerini, özelleştirme kapsamındaki kurumlarını "cazip" şeklinde Emirlere sunumunun ardından, Arap müteahhitlik şirketi Emaar Properties, İstanbul'da arazi satın almaya karar verdiğini açıkladı.

Piyasa değeri açısından en büyük Arap müteahhitlik şirketi olan Emaar, hemen cumartesi günü yaptığı yazılı açıklamada, Emaar Turkey adlı birimin alacağı İstanbul'da 400 milyon dolar değerindeki 73,571 metrekarelik merkezi konumdaki alana konut, ticaret ve turizm merkezleri inşa etmeyi planladığını belirtti. 36 ülkede faaliyet gösteren Emaar halen Türkiye'de 555 lüks villayı kapsayan Tuscan Valley Houses adlı 700 milyon dolarlık projeyi yürütüyor.

NBK'DEN EMLAK YATIRIMI İÇİN İSLAMİ FON

Piyasa değeri açısından Kuveyt'in en büyük ikinci bankası National Bank of Kuwait de Türkiye'de en az 250 bin dolarlık emlak yatırımı yapmak için ilk İslami fonunu kurduğunu açıkladı. NBK CapitaPın CEO'su Salah el Fulaij, yaptığı yazılı açıklamada, İslami esaslara göre faaliyet gösteren Islamic Turkey Real Estate Fund adlı fonun esas olarak Türkiye'de konut ile ticaret ve depolama tesislerine yatrım yapacağını ve daha küçük miktarlarda olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya da yöneleceğini açıkladı. NBK, temmuz ayında Turkish Bank'ın yüzde 40'ını satın alma anlaşması yapmıştı.
 
Birgün /  19.02.2008