Ulaşımda devrim yılı

BİRBİRİ ARDINA HİZMETE GİRECEK YOL VE METRO TRAFİĞİ RAHATLATACAK

1) Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi çalışması hızla ilerliyor. Önümüzdeki yıl sonbaharda da bitecek.
2) Çevre yolu açıldı, Altınyol rahatladı. Geri kalan Çiğli kısmı da, bir yıl sonra devreye girecek.
3) Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı için ikinci ihale 6 Mart'ta. Tesis, 2008'in son aylarında açılacak
4) Belediye, EÜ Hastane-Bornova Merkez Metro Hattı için harekete geçti. Buranın ihalesi de 12 Mart'ta.

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

İzmir'deki araç sayısının fazlalaşmasıyla artan trafik sorununun çözümü için ardı ardına önemli gelişmeler yaşanıyor. Devam eden ve bugünlerde başlatılan yeni projelerin devreye girmesiyle, 2008 yılında İzmir ulaşımında adeta devrim yaşanacak.
Günde 500 bin kişiyi taşıyacak Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi çalışmaları devam ederken, geçtiğimiz günlerde açılan Bornova-Karşıyaka arasındaki çevre yolunun Altınyol'daki trafik sıkışıklığını önemli ölçüde azalttı.

Süreç hızlandı
Bu olumlu gelişmenin dışında Büyükşehir Belediyesi de, 2 önemli ulaşım ihalesi için çalışmalarını hızlandırdı. Yarım kalan Üçyol-Üçkuyular arasındaki metro hattı için 6 Mart'ta 2. ihaleyi yapma kararı aldı. Metro hattını Ege Üniversitesi Hastanesi'nden Bornova merkeze uzatmak için de ihaleye çıktı.

Sorun bitecek
Bu hattın ihalesi de 12 Mart'ta yapılacak. Her iki yeni metro hattı da 2008 sonlarında devreye girecek. Aynı yıl, çevre yolunun kalan kısmının açılması ve Aliağa-Menderes Hızlı Tren Hattı'nın devreye girmesiyle, İzmir'deki kentiçi trafik sorunu ortadan kalkmış olacak.

İnşaat sürüyor
79 kilometre uzunluğundaki Aliağa-Menderes Hızlı Tren Hattı Projesi çalışmaları istasyon ve tünel inşaatlarıyla ilerliyor. Hattın 2008 yılı sonbaharında devreye alınması hedefleniyor. Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Demiryolları'nın eşit ortaklıkla kurdukları İZBAN şirketi tarafından işletilecek hatta çalışacak trenlerin alımı için de çalışmalar sürüyor.

86 dakika
Hat tamamlandığında Aliağa'dan Menderes ve havalimanına gitmek için hızlı trene binen bir yolcu, daha önce 3 saatte gittiği yere, 86 dakikada ulaşacak.
Günde 550 bin yolcu taşıması öngörülen hattın Aliağa-Alsancak arasındaki kuzey bölümü 57 kilometreden oluşacak. Alsancak-Cumaovası arasındaki 22 kilometrelik güney bölümü ise, 26 dakika sürecek.
Hat Büyükşehir Belediyesi'nin özkaynaklarıyla yapılacak.

Yoğunluk azaldı
Bu arada geçtiğimiz günlerde hizmete giren çevre yolunun Bornova Sanayi Kavşağı ile Karşıyaka Girne Kavşağı arasındaki 11 kilometrelik bölümü, İzmir'de kent içi ulaşımı rahatlattı. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde sıkışıklık yüzünden çile haline gelen ve milyonlarca dolarlık yakıtın boşa gitmesine neden olan Altınyol'daki yoğunluk da önemli ölçüde azaldı.

40 bin araç
Sabah ve akşam saatlerinde çevre yolunun yeni bölümünü kullanan İzmirliler, Bornova'dan Karşıyaka'ya 5 dakika içinde konforlu şekilde ulaşırken, Altınyol'u tercih edenler de trafiğin rahatlığı nedeniyle çileden kurtulmaya başladı. Trafiğe açıldığı ilk gün sadece 7 bin aracın kullandığı 11 kilometrelik yeni yolu, şu anda günde yaklaşık 40 bin aracan tercih ettiği belirtildi.

150 milyon dolar
11 kilometrelik yeni bölüm ile birlikte, 51 kilometrelik çevre yolunun 41 kilometresi tamamlanmış oldu. Kalan 10 kilometrelik kısım ise, 2008'de devreye sokulacak. Karayolları İkinci Bölge Müdürlüğü, Girne Kavşağı'na kadar ulaşan çevre yolunu en kısa zamanda Çiğli Kavşağı'na kadar açmayı planlıyor. Bu bölümün açılmasıyla günde 120 bin aracın kullandığı Çiğli Anadolu Caddesi rahat bir nefes alacak. Ancak trafik çilesinin tamamen bitmesi için çevre yolunun kalan kısmının da bir an önce tamamlanması gerekiyor. Çevre yolunun Girne Kavşağı ile Atatürk Organize Sanayi Bölgesi arasındaki 10 kilometrelik son bölümünün tamamlanması için 150 milyon dolara daha ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Öğrenciler rahatlayacak
Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi-Bornova Merkez arasındaki hattın inşaası için de harekete geçti. Belediye, 3.3 kilometrelik bu hattın ihalesini de Üçyol-Üçkuyular'dan sadece 6 gün sonra, 12 Mart'ta yapacak. Böylece bir yandan 5.5 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular'da yarım kalan inşaat yeniden başlarken, diğer yandan da binlerce ünriversite öğrencisinin eğitim gördüğü Bornova'da Metro Hattı'nı EÜ Hastanesi önünden Bornova Merkez'e uzatmaya yönelik çalışma da ilerleyecek. Toplam uzunluğu 3.3 kilometre olacak olan ve ihalenin ardından 20 ayda 2008 sonlarına doğru tamamlanması planlanan hattın büyük bölümü yerin 25 metre altından gidecek.

540 gün sonra sıkıntı bitiyor
Büyükşehir Belediyesi'nin maddi sıkıntı çeken müteahhit firma Bayındır İnşaat'la yaptığı sözleşmeyi feshetmesiyle yarım kalan Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı'nda çalışmalar yeniden başlıyor. 5.5 kilometrelik hat için yeniden ihaleye çıkan Büyükşehir Belediyesi, bu ihaleyi 6 Mart'ta gerçekleştirecek. İhalenin tamamlanması ve kazanan firmayla sözleşme imzalanmasının ardından hattın 540 gün içinde yani 2008'in sonlarına doğru açılması hedefleniyor.

Yeni Asır – 29.01.2007