Şu meşhur çevre yolu

Enver Olgunsoy- Akşam -06.02.2007

İzmir'linin dilinde tüy bitmişti. Ankara'ya giden İzmir'li heyetlerin hepsinin birinci talebi hep kuzey çevre yolu oluyordu.Dile kolay tam 19 yıldır bitirilemeyen 11 km'cik yol İzmir'e hayat verecekti. Öyle de oldu. Benim evim Anadolu caddesi üzerinde, her gün puan saatlerde sabırsızlıkla sıkışık trafikte araçların ilerlemesini bekleyen sürücülerin çaresiz hallerini yıllardır izledim. Bu manzara değişiverdi. Bu gün İzmir'i Karşıyaka'ya bağlayan ve tek seçenek olan Anadolu caddesinin artık alternatifi var. Yol rahatlayıverdi. Her ne kadar Girne çıkışı tamamlanamadığından orada sıkışıklık yaşansa da, İzmir'li bir "oh" dedi.

İktidarların İzmir'liyi nasıl bir cendereye soktuğu daha iyi anlaşılıyor artık. İzmir'liye kordon yoluna karşı çıktı diye, uzun yıllar bu sıkıntı çektirildi. Kordon yoluna para var, kuzey çevre yoluna yok. Daha önce kaç kez yazdım; Ankara'da Melih bey devlet'in kurumlarına borçlarını (örneğin Botaş) ödemez ve bizim 11 km'lik yolun 3 katı yolu Ankara-Esenboğa yolunu 6-8 ayda bitireceğim diye otobüsüne iddia'ya girer ve yolu bitirdiği için partililerince alkışlanır, hatta İzmir AKP il başkanı "İzmir'e Melih bey 6 ay gelsin hizmeti görün" diye kasım kasım kasılır. Yani hizmet almak için mutlaka iktidar partisinden mi olmak gerekiyor?

Bunu İzmir'liye öğretmeye çalışıyorlar. Ancak bu anlayış ters teper, İzmir'linin oyu satılık değildir. Hizmet almak İzmir'linin de anasının ak sütü gibi hakkıdır. Bu hizmeti, gerekli ödenekleri vermeyenler, bunun hesabını sandıkta verirler. Bu gün yine bakıyoruz AKP il başkanı Büyük Şehir Belediyesine yükleniyor: "Üç kavşaktaki üç aylık yolu üç yılda bitiremediler" diyor. Bu yollar üç ayda bitiyordu da acaba neden tek başına iktidar olan AKP 5 yıldır çevre yolunu bitiremiyor. Sayın il başkanına göre "Büyük Şehir Belediyesi hükümetin yaşadığı heyecanı ve duyarlılığı göstermiyormuş." Ne heyecan ya 5 yıldır 11 km yol ancak bitmiş, ama Girne bağlantıları hala yok..

Sakın yanlış anlaşılmasın sanayi kavşağı, Bayraklı ve Onur mahallesi otoban çıkışları mutlaka yapılmalı, bu konuda Büyük Şehir Belediyesi gereğini yapmalı. Ancak benim üzüntüm ve kızgınlığım yıllardır İzmir'liye 11 km'cik yol için çektirilen eziyete, tıkanan trafik nedeni ile boşa harcanan akaryakıta. Karayolları bölge müdürü bu akaryakıtın hesabını yapmıştı da sayın Valimiz medyaya bildirmişti: Yaklaşık dokuz ayda İzmir-Karşıyaka yolunda sıkışıklık nedeniyle boşa harcanan yakıt parası yolun bitirilmesi için gerekli paraya eşit demişti.

Bu arada İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı'nın mensubu olduğu CHP ne yapıyor? Akıl almaz, ancak bir parti bu kadar kendine zarar vermek için uğraşabilir, artık ayaklarını bıraktı kafasına kurşun sıkmakla meşgul. Zaten rahmetli Ahmet Priştina vefat ettiğinde kerhen destek verdiği bir başkan ancak bu kadar desteksiz bırakılır. Şu meşhur EXPO 2015 gezisi nedeni ile İl disiplin kurulunda ifadeler alınacak, çok gerekli ve yararlı inceleme gezisi bazılarının siyasi beklentileri nedeni ile karalanacak. Bu ara ülke seçim sath-ı mahalline girmiş, AKP 90 bin sandık görevlisini eğitiyor, Başbakan, Türkiye'nin üç büyük şehrinde son kalan CHP kalesi İzmir'e abanmış, EXPO 2015'i sahiplenmiş "genel iktidarı yerele taşıyacağız" diyor, CHP kelle koparmakla meşgul. Bu durumda vicdan sahibi İzmir'lilerden başka sayın Kocaoğlu'nun desteği yok galiba. Allah kendisine kolaylıklar versin. Ne iktidara yaranabiliyor ne muhalefete…