Tuzla Sulak Alanı yapılaşma kurbanı

Tuzla Sulak Alanı yapılaşma kurbanı

Kuş gözlemcisi Brian Stoneman, Avrupa’da kış ayları zor geçtiği için kuşların Muğla’nın Milas İlçesi’ndeki Tuzla Sulak Alanı’na göç ettiğini belirterek, “Sulak alanın çevresinde yaptırılan inşaatlar doğal yaşam ortamı için endişe yaratıyor” dedi. Stoneman, 20 yıl önce Bodrum’a yerleştiğini ve o tarihten itibaren Muğla’nın Milas İlçesi Boğaziçi Köyü’ndeki sulak alanda kuş gözlemleri yaptığını söyledi.

Kuş sayımlarını Doğal Hayatı Koruma Derneği adına yaptığını ifade eden Stoneman, şunları kaydetti:

“Tuzla Sulak Alanı’ndaki kuşlar bir süredir avcılar tarafından avlanmıyor. Çevre halkı da bu konuda daha bilinçli oldu. Ancak zaman zaman bölgede kuşların elektrik tellerine çarpması sonucu ölümler olabiliyor. Sulak alanın çevresinde yaptırılan inşaatlar ise doğal yaşam ortamı için endişe yaratıyor. Sulak alanın çevresindeki insan nüfusunun artmasıyla birlikte kuşların barınma, üreme ve yaşam olanı olan bu ortam tehdit altına girebilir.”

HER YIL 260 KUŞ TÜRÜ ZİYARET EDİYOR

Tuzla Sulak Alanı’nın göçmen kuşlar için önemli bir merkez olduğuna işaret eden Stoneman, her yıl 260 kuş türünün Tuzla Sulak Alanı’nı ziyaret ettiğini bildirdi. Sulak alanın ziyaretçileri arasında en büyük popülasyona sahip olan kuş türleri arasında balıkçıl, flamingo ve ördeklerin olduğuna işaret eden Stoneman, şöyle konuştu:

“Avrupa’da kış ayları zor geçince burada bulunan kuşlar sulak alana göç ediyor. Beni en çok sevindiren olay Dalmaçya cinsi penguenlerin sayısı dünyada yaklaşık 3 bin adet. Bu kuşların 140’ı Tuzla Sulak Alanı’nda yaşıyor. Geçen yıl 50 adet Dalmaçya cinsi penguen varken, bu yıl penguenlerin sayısı 140’a çıktı.”

Sulak alandaki popülasyonun, çevresindeki yapılaşma ve golf sahası nedeniyle zarar gördüğünü dile getiren HABİTAT Çevre Kozası üyesi Filiz Dizdar ise “Ayrıca golf sahası yapılırken kuşların ekolojik etkilenme alanının içinde de birtakım çalışmalar yapıldı. Asla girilmemesi gereken bir alandı. Bu alanda kuşlar ürüyordu. Bunların yuvaları bozuldu. Biz Tuzla Sulak Alanı’ndaki mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bodrumlu çevreciler olarak ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Akşam Ege / 03.01.2008