TURİZME SU YOK!

Tatil cenneti Çeşme kuraklık kabusuyla karşı karşıya kaldı. Kutlu Aktaş Barajı’ndaki seviye yüzde 36’ya düştü. Böyle giderse ağustostan itibaren şebekeye su verilmeyecek

 GÜNÜN HABERİ

7 milyon metreküp su kaldı
İZMİR’İN turizm cenneti Çeşme, Ege’de küresel ısınmadan en çok etkilenen bölge oldu. İçme suyu ihtiyacını karşılayan Kutlu Aktaş Barajı tehlike sinyalleri verdi. DSİ’nin rakamlarına göre, geçen yılın bu döneminde 12.7 milyon metreküp olan rezerv 6 milyon metreküpe indi.

Yazın ihtiyaç daha da artacak
DOLULUK seviyesi yüzde 36’ya düşen barajdan, kışın şebekeye saniyede 100 litre su verildiği belirtildi. Yazın tatilcilerin gelmesi, otellerin devreye girmesiyle ihtiyacın daha da artacağına işaret edildi. Bu duruma Yerel Gündem 21 Kent Konseyi’nde dikkat çekildi.

Tehlike çanları çalıyor
JEOLOJİ Mühendisleri Odası Temsilcisi Hakkı Batur Demiray, ''Mart ve nisanda da kuraklık sürerse, ağustostan itibaren Çeşme ve Alaçatı’da problem başlayacak. Belediyeler, barajdan su veremeyecek duruma gelecek. Bölgede yaşayanlar suya hasret kalabilecek'' dedi.

 DSİ: Buranın durumu özel

DSİ 2. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, şu değerlendirmeyi yaptı: Ege’nin iç kesimlerine düşen kar ve yağmur, nehirlerle diğer barajlara ulaşıyor. Hiç yağmur yağmasa bile İzmir’in bir yıllık içme suyu stoku bulunuyor. Ancak Çeşme’nin durumu özel. Sadece yeraltı kaynakları ve barajda tutulabilen su var. Martta yağış bekleniyor ama sıkıntı ciddi. Vatandaşlar tasarruflu davranmalı. Belediyeler şebekeyi kontrol edip, boşa akan suyun önüne geçmeli.

Milliyet Ege -23.02.2007

İZMİR’DEKİ BARAJLARIN DURUMU 2006 Şubat 2007 Şubat Şu andaki doluluk oranı (Yüzde)
Alaçatı 12.7 6 36
Balçova 5.5 3.8 46
Tahtalı 148 128 42
Ürkmez 4.6 3 43