Turyağ’ın yerine otel

İzmir'in 91 yıllık fabrikası Turyağ Margarin ve Deterjan Fabrikası önümüzdeki yıl kapanıyor. Gökdelenler bölgesi içinde kalan fabrikanın yerine rezidans ve otel projeleri hazırlanıyor
Kentin hızla gelişimiyle birlikte yerleşim alanı içinde kalan ve hazırlanan imar planlarına göre turizm ve ticaret bölgesi içinde bulunan fabrikanın yağ bölümünün geçen yıl başka bir firmaya devredilmesinin ardından, deterjan bölümü de yakında kapanıyor. Fabrikanın kapanmasıyla Türk Henkel'in deterjan üretimine Ankara'nın Elmadağ ilçesinde satın aldığı Karizma Kimya tesislerinde üretime devam edeceği belirtildi. 2008 yılında fabrika içindeki üretim hatları ve makinaların taşınmasıyla, fabrikanın asırlık üretim hayatını sonlandıracağı kaydedildi.

Projeler düşünülüyor

Türk Henkel'e ait Turyağ markasını geçen yıl satın alan Arı Yağ Yönetim Kurulu Başkanı Edip Uğur, bu markaya ait tüm üretimlerin Balıkesir'deki tesislerinde yapıldığını, fabrikanın kapanmasıyla makina hattının da kendi fabrikalarına taşınacağını söyledi. Uğur, fabrika arazisinin "İzmir'in yüzük taşı" sayılan bir bölgede bulunduğunu belirtirken, araziyi alan konsorsiyumun bölgede rezidans ve iş merkezi benzeri yapılar oluşturacağını kaydetti.

Gökdelenler bölgesi

Bu arada fabrika arazisinin bulunduğu bölge, İzmir Büyükşehir Belediyesinin "İzmir Yeni Kent Merkezi Planı" olarak belirlediği ve kamuoyunda "gökdelenler bölgesi" olarak tanımlanan Nazım İmar Planı içinde yer alıyor. İzmir Valiliğinin inşaat yoğunluğuna itiraz ederek mahkemeye götürdüğü planın dava sürecini tamamlamasıyla, bölgede önemli miktarda yatırım yapılacağı öngörülüyor. Kıyı şeridinde bulunması, Alsancak Limanına yakınlığı, bir limana sahip olması gibi özellikleri bulunan arazinin yat limanı, otel, iş merkezi gibi yatırımlar için çok uygun olduğu belirtiliyor.

Yenigün – 15.05.2007{nomultithumb}